Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji średnim szkołom artystycznym niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 grudnia 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości i udzielania dotacji średnim szkołom artystycznym niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych.

Na podstawie art. 90 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą:
1)
szkół artystycznych II stopnia niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej,
2)
szkół bibliotekarskich i animatorów kultury niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej

- zwanych dalej "szkołami".

§  2.
1.
Dotacji szkołom udziela Minister Kultury i Sztuki, zwany dalej organem dotującym, za pośrednictwem Centrum Edukacji Artystycznej.
2.
Dotacja przeznaczona jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z działalnością dydaktyczną lub opiekuńczo-wychowawczą.
§  3.
1.
Dotacja przysługuje w wysokości do 50% wydatków bieżących ponoszonych w przeliczeniu na jednego ucznia w szkołach publicznych tego samego typu i kierunku kształcenia, zwanych dalej "wydatkami".
2.
Dotacje dla szkół:
1)
zatrudniających nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 17) - ustala się w wysokości 30% wydatków,
2)
organizujących co najmniej dwa razy w ciągu roku szkolnego imprezy prezentacyjne osiągnięć uczniów, które także spełniają warunek określony w pkt 1 - ustala się w wysokości 30% wydatków,
3)
wyróżniających się szczególnie wysokim poziomem działalności dydaktycznej i artystycznej, które ponadto spełniają warunki określone w pkt 1 i 2 - ustala się w wysokości 50% wydatków.
3.
Dotacje dla szkół, które nie spełniają żadnego z warunków, o których mowa w ust. 2, ustala się w wysokości 20% wydatków.
§  4.
1.
Dotacji udziela organ dotujący, o którym mowa w § 2, na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej szkołę.
2.
Wniosek powinien być przedstawiony nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok uzyskania dotacji z powołaniem się na numer i datę zaświadczenia kuratora oświaty właściwego dla siedziby szkoły o wpisie do ewidencji prowadzonej zgodnie z art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254), a także na numer i datę decyzji Ministra Kultury i Sztuki nadającej uprawnienia szkoły publicznej zgodnie z art. 87 tej ustawy.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dane o liczbie uczniów uczęszczających do szkoły, w tym objętych określoną formą działalności opiekuńczo-wychowawczej,
2)
zobowiązanie do informowania o zmianach zachodzących w liczbie uczniów,
3)
numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja, zgodnie z danymi zawartymi w dokumentach wymienionych w ust. 2.
§  5.
1.
Udzielenie dotacji powinno być poprzedzone sprawdzeniem danych określonych w § 4 ust. 2 i 3.
2.
Dotacja przekazywana jest zaliczkowo, w terminach miesięcznych.
§  6.
1.
Osoba prawna lub fizyczna, o której mowa w § 4, sporządza i przekazuje organowi dotującemu - nie później niż w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca - rozliczenie otrzymanych dotacji za okres od początku roku kalendarzowego do końca minionego miesiąca sprawozdawczego, z uwzględnieniem aktualnej liczby uczniów.
2.
Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystywania dotacji.
§  7.
Organ dotujący planuje dotacje, o których mowa w rozporządzeniu, w swoim budżecie według następującej klasyfikacji budżetowej: dział 79 "Oświata i wychowanie", rozdział właściwy dla danego typu szkoły, § 48 "Pozostałe dotacje".
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.127.587

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji średnim szkołom artystycznym niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych.
Data aktu: 10/12/1993
Data ogłoszenia: 22/12/1993
Data wejścia w życie: 06/01/1994