Właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1992 r.
w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych. *

Na podstawie art. 164 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26 i Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289, z 1983 r. Nr 41, poz. 185, z 1984 r, Nr 34, poz. 183, z 1986 r. Nr 47, poz. 228, z 1987 r. Nr 21, poz. 123 i Nr 33, poz. 186, z 1989 r. Nr 20, poz. 107, z 1990 r. Nr 34, poz. 201 oraz z 1991 r. Nr 100, poz. 442 i Nr 119, poz. 513) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym osób prawnych, z zastrzeżeniem § 4 i 5, oraz opodatkowania jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej, ustala się według określonej w odpowiednim rejestrze lub statucie siedziby osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.
§  2. 2
 
1.
Właściwość miejscową organów podatkowych w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, które w ciągu roku podatkowego zmieniły adres siedziby, na skutek czego właściwy stał się dla nich urząd skarbowy inny niż dotychczasowy, ustala się według adresu siedziby tych osób i jednostek w ostatnim dniu roku podatkowego.
2.
W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, których siedziby są ujawnione, zgodnie z odrębnymi przepisami, w odpowiednich rejestrach lub statutach, przepis ust. 1 stosuje się wówczas, gdy zmiana siedziby lub adresu została do końca danego roku podatkowego ujawniona w rejestrze lub statucie.
3.
W sprawach dotyczących podatku dochodowego, należnego za okresy sprzed zmiany siedziby lub adresu, właściwe miejscowo pozostają dotychczasowe organy podatkowe.
§  3.
1. 3
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych, z zastrzeżeniem § 4 i 5, ustala się według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby fizycznej w dniu 31 grudnia roku podatkowego, a gdy pobyt w Polsce ustał przed tym dniem - według miejsca pobytu w ostatnim jego dniu. Jeżeli jednak dochód z działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej, właściwość miejscową organu podatkowego w sprawie opodatkowania tego dochodu ustala się według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej, a w razie niedopełnienia obowiązku zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu - według miejsca zamieszkania lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki - według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników.
2.
Przy opodatkowaniu małżonków mających różne miejsca zamieszkania, jeżeli na ich wniosek podlegają oni łącznemu opodatkowaniu, właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym.
3. 4
W przypadku spółki nie mającej osobowości prawnej właściwym organem podatkowym, w którym powinien być dołączony do zeznania o wysokości dochodu roczny bilans z rachunkiem wyników, jest:
1)
organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy z uwagi na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę,
2)
organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników według ich uznania, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa w pkt 1, nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników z uwagi na ich miejsce zamieszkania lub siedzibę.
§  4. 5
(skreślony).
§  5. 6
(skreślony).
§  6. 7
(skreślony).
§  7.
1.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się:
1)
w sprawach spadków - według miejsca położenia przedmiotów majątkowych nabytych w drodze spadku, a jeżeli przedmioty spadku są położone na obszarze właściwości dwóch lub więcej organów podatkowych - według ostatniego miejsca zamieszkania (pobytu) spadkodawcy,
2)
w sprawach praw do wkładów oszczędnościowych wypłacanych na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci, jeżeli nabywca wkładów oszczędnościowych nie jest równocześnie spadkobiercą wkładcy - według ostatniego miejsca zamieszkania wkładcy,
3)
w sprawach darowizn:
a)
jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego - według miejsca położenia nieruchomości,
b)
jeżeli przedmiotem darowizny są inne rzeczy lub inne prawa majątkowe - według miejsca zamieszkania lub siedziby darczyńcy w dniu przyjęcia darowizny przez obdarowanego, a jeżeli darczyńca nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w kraju - według miejsca zamieszkania obdarowanego,
c)
otrzymanych z zagranicy - według miejsca zamieszkania obdarowanego,
4)
w sprawach zasiedzenia:
a)
jeżeli przedmiotem zasiedzenia jest nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego - według miejsca położenia nieruchomości,
b)
jeżeli przedmiotem zasiedzenia jest nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego oraz inne rzeczy - według miejsca położenia nieruchomości,
c)
jeżeli przedmiotem zasiedzenia są rzeczy ruchome - według miejsca zamieszkania nabywcy.
2.
Jeżeli nabycie w drodze spadku lub darowizny dotyczy w całości lub w części rzeczy położonych za granicą lub praw podlegających wykonaniu za granicą, właściwy miejscowo jest urząd skarbowy według miejsca zamieszkania (pobytu) spadkobiercy lub obdarowanego w dniu nabycia spadku lub otrzymania darowizny.
§  8.
1.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opłaty skarbowej ustala się:
1)
w sprawach opłaty skarbowej od podań i załączników do podań, od czynności urzędowych, zaświadczeń lub zezwoleń - według siedziby organu, który przyjął podanie, dokonał czynności urzędowej albo wydał zaświadczenie lub zezwolenie,
2)
w sprawach opłaty skarbowej od czynności cywilnoprawnych dotyczących przeniesienia własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego - według miejsca położenia nieruchomości, z zastrzeżeniem ust. 3,
3)
w sprawach opłaty skarbowej od czynności cywilnoprawnych dotyczących odpłatnego przeniesienia własności rzeczy lub praw innych niż wymienione w pkt 2:
a)
jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej - według miejsca zamieszkania lub siedziby drugiej strony czynności, a w przypadku gdy żadna ze stron nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej - według miejsca dokonania czynności,
b)
jeżeli pobór opłaty następuje przez płatnika - według siedziby płatnika,
c)
w pozostałych przypadkach - według miejsca zamieszkania lub siedziby nabywcy,
4)
w sprawach opłaty skarbowej od pozostałych czynności cywilnoprawnych:
a)
jeżeli opłata jest pobierana przez płatnika - według siedziby płatnika,
b)
w pozostałych przypadkach - według miejsca zamieszkania lub siedziby jednej ze stron czynności cywilnoprawnej,
5)
w sprawach opłaty skarbowej od dokumentów:
a)
jeżeli pobór opłaty skarbowej następuje przez płatnika - według siedziby płatnika,
b)
od weksla - według miejsca zamieszkania lub siedziby wystawcy weksla.
2.
Jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych lub dokumentów jest uiszczana znakami skarbowymi, właściwy miejscowo jest urząd skarbowy ze względu na miejsce dokonania czynności prawnej lub złożenia dokumentu.
3.
W sprawach opłaty skarbowej od czynności prawnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, płatnicy przekazują pobraną opłatę na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika.
4.
W sprawach opłaty skarbowej od umów zamiany, których przedmiotem jet wyłącznie przeniesienie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 1 pkt 2, organem właściwym do ustalenia wartości nieruchomości lub prawa jest organ właściwy ze względu na położenie nieruchomości lub prawa, a do ustalenia wysokości opłaty skarbowej - organ właściwy ze względu na położenie nieruchomości lub prawa, którego wartość rynkowa jest wyższa.
§  9.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opłaty targowej ustala się według miejsca położenia targowiska.
§  10.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opłaty miejscowej ustala się według położenia miejscowości, w której jest pobierana opłata.
§  11.
Właściwość miejscową w sprawach opłaty administracyjnej pobieranej za czynności urzędowe nie objęte przepisami o opłacie skarbowej ustala się według siedziby organu, który dokonał czynności urzędowej.
§  12.
W sprawach odpowiedzialności płatników z tytułu niepobrania podatku lub pobrania podatku w kwocie niższej od należnej, właściwe miejscowo są organy podatkowe według siedziby płatnika.
§  13.
Ustalona rozporządzeniem właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych wyłącza w tych sprawach - stosownie do art. 164 Kodeksu postępowania administracyjnego - właściwość miejscową organów administracji państwowej, określoną w art. 21 tego kodeksu.
§  14.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 marca 1987 r. w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych (Dz. U. Nr 12, poz. 73 i z 1990 r. Nr 68, poz. 400).
2.
Organy podatkowe właściwe w myśl dotychczasowych przepisów w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia pozostają, z zastrzeżeniem ust. 3, właściwe do czasu zakończenia postępowania w tych sprawach decyzją ostateczną.
3.
W sprawach dotyczących podatku dochodowego należnego za okres do dnia 31 grudnia 1992 r., wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się stosownie do przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 4 lipca 1998 r. § 2 i 3 rozporządzenia utraciły moc w części uregulowanej przepisami rozdziału 1a rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.162.1124) w brzmieniu ustalonym przez rozporządzenie z dnia 8 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.75.487), zgodnie z art. 343 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926).
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.145.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.

2 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.145.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.

3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.
4 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.
5 § 4 skreślony przez § 4 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych oraz w sprawach nadpłaty podatków pobieranych przez płatników (Dz.U.99.6.38) z dniem 21 stycznia 1999 r.
6 § 5 skreślony przez § 4 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych oraz w sprawach nadpłaty podatków pobieranych przez płatników (Dz.U.99.6.38) z dniem 21 stycznia 1999 r.
7 § 6 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.16.62

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych.
Data aktu: 18/02/1992
Data ogłoszenia: 20/02/1992
Data wejścia w życie: 20/02/1992