Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego z tytułu świadczenia usług przez zakłady usługowe prowadzone przez spółdzielnie według zasad zryczałtowanego rozrachunku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 września 1988 r.
w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego z tytułu świadczenia usług przez zakłady usługowe prowadzone przez spółdzielnie według zasad zryczałtowanego rozrachunku.

Na podstawie art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) i art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77) oraz w związku z uchwałą Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 19 września 1988 r. w sprawie powierzenia Rządowi pełnienia obowiązków (Monitor Polski Nr 26, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielnie prowadzące zakłady usługowe według zasad zryczałtowanego rozrachunku w rodzajach usług wyszczególnionych w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, zwanej dalej "tabelą", przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy nie przekraczającym 7 lub więcej pracowników - jeżeli tak wynika z rozporządzenia - opłacają podatki obrotowy i dochodowy od tych zakładów w formie ryczałtu, zwanego dalej "podatkiem zryczałtowanym".
2.
Do liczby pracowników, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się zatrudnionych w zakładzie usługowym:
1)
małżonka pracownika, jeśli małżonek ten nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę; przepis ten dotyczy zatrudnienia wyłącznie jednej osoby, bez względu na liczbę pracowników,
2)
osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy,
3)
osób, nie więcej niż dwie, wykonujących prace nie związane bezpośrednio ze świadczeniem usług (przy utrzymaniu czystości, pilnowaniu mienia itp.).
§  2.
1.
Podstawą do liczenia należnego podatku zryczałtowanego są miesięczne stawki podatku określone w tabeli i liczba zatrudnionych pracowników.
2.
Podatek zryczałtowany podwyższa się:
1)
o 20% - od zakładów zatrudniających 3 pracowników,
2)
o 30% - od zakładów zatrudniających 4 pracowników,
3)
o 40% - od zakładów zatrudniających 5 i więcej pracowników.
3.
Podatek zryczałtowany (ust. 1) podwyższa się również - w razie gdy przy świadczeniu określonych usług stosuje się podatek obrotowy liczony od sprzedaży tych usług, przekraczający stawkę 5% - o kwotę stanowiącą różnicę między stawką 5% a stawką właściwą dla danego rodzaju usług.
4.
Przy podwyższeniu podatku zryczałtowanego, o którym mowa w ust. 3, spółdzielnie prowadzące zakłady usługowe są obowiązane prowadzić pełną ewidencję sprzedaży usług objętych tym podatkiem.
5.
W razie zmiany liczby pracowników zatrudnionych w zakładzie usługowym, podatek zryczałtowany uiszcza się w wysokości odpowiedniej do liczby zatrudnionych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.
6.
Jeżeli zakład jest uprawniony do wykonywania różnego rodzaju usług, dla których są przewidziane stawki podatku zryczałtowanego w różnej wysokości, wysokość podatku zryczałtowanego ustala się według stawki właściwej dla tego rodzaju usług, dla którego jest przewidziana najwyższa stawka.
7.
Jeżeli świadczenie usług nie wymaga zorganizowania zakładu usługowego, stawkę podatku ustala się w wysokości właściwej dla tej miejscowości, w której świadczone usługi stanowią największy udział w ogólnej wartości usług.
8.
W razie udokumentowania przez spółdzielnię przerw w wykonywaniu działalności zakładu usługowego lub przerwy w wykonywaniu pracy przez pracownika zatrudnionego w zakładzie usługowym, nie pobiera się podatku zryczałtowanego za pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.
§  3.
1.
Podatek zryczałtowany, należny od spółdzielni prowadzących zakłady usługowe według zasad zryczałtowanego rozrachunku, obniża się:
1)
o 30% miesięcznej stawki podatku określonej w tabeli - od każdego zatrudnionego pracownika, który przed dniem 1 stycznia roku podatkowego ukończył 60 lat lub jest inwalidą, emerytem, rencistą albo osobą przebywającą na urlopie wychowawczym,
2)
o 60% miesięcznej stawki podatku określonej w tabeli - w razie zatrudnienia pracownika, o którym mowa w pkt 1, w niepełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Obniżka stawki podatku, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może dotyczyć nie więcej niż czterech zatrudnionych pracowników wykorzystujących łącznie dwa etaty.
§  4.
Spółdzielni przysługuje ulga w wysokości 75% zwyżki podatku określonej w § 2 ust. 2, pod warunkiem przeznaczenia całości kwoty wynikającej z tej ulgi na inwestycje i wyposażenie związane z usługami bytowymi, określonymi w Skróconej klasyfikacji usług Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
1.
W zakładach usługowych prowadzonych według zasad zryczałtowanego rozrachunku w branżach wymienionych w załączniku do rozporządzenia, oznaczonych znakiem "*)", dopuszczalne jest - poza usługami - wykonywanie produkcji i kooperacji w rozmiarze nie przekraczającym 40% łącznego obrotu ze sprzedaży produkcji i usług (w skali rocznej).
2.
Spółdzielnie prowadzące zakłady usługowe, które poza usługami wykonują produkcję i kooperację, o których mowa w ust. 1, opłacają od wartości sprzedaży tej produkcji i kooperacji podatek zryczałtowany w wysokości wynikającej z obowiązującej stawki podatku obrotowego właściwej dla tej sprzedaży, powiększonej o 6 jednostek procentowych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się, jeżeli sprzedaż wytworzonej produkcji następuje za pośrednictwem spółdzielni. W uzasadnionych przypadkach zarząd spółdzielni może upoważnić kierownika zakładu do prowadzenia sprzedaży bezpośrednio, jeżeli zostanie zapewnione prowadzenie pełnej ewidencji tej sprzedaży.
§  6.
Izba skarbowa może w uzasadnionych przypadkach na wniosek spółdzielni:
1)
wyrazić zgodę na opłacanie podatku zryczałtowanego przy zatrudnieniu zwiększonym do 9 pracowników, a także do 11 pracowników, jeżeli w liczbie zatrudnionych będzie dwóch czeladników albo absolwentów szkół zawodowych przez okres pierwszych 24 miesięcy po zdaniu przez nich egzaminu czeladniczego lub po ukończeniu szkoły zawodowej; ukończenie szkoły zawodowej oraz zdanie egzaminu czeladniczego przez tego samego pracownika nie upoważnia do więcej niż jednorazowego zaliczenia go do zwiększonego limitu zatrudnienia,
2)
obniżyć należny od spółdzielni podatek zryczałtowany, nie więcej jednak niż o 50%, jeżeli warunki działalności zakładu usługowego odbiegają w sposób znaczny od warunków działalności zakładów podobnego rodzaju działających na terenie województwa i ustalony podatek byłby oczywiście za wysoki,
3)
obniżyć należny od spółdzielni podatek zryczałtowany od zakładów nowo uruchomionych więcej niż o 50% przez okres trzech lat licząc od dnia rozpoczęcia działalności przez te zakłady.
§  7.
1.
Jeżeli zakład usługowy narusza przepisy § 1 ust. 1 i § 5 rozporządzenia, spółdzielnia opłaca podatek zryczałtowany podwyższony o:
1)
200% z tytułu prowadzenia działalności usługowej,
2)
50% z tytułu prowadzenia działalności produkcyjnej.
2.
Podatek zryczałtowany podwyższony stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakład przestał spełniać warunki do opłacania podatku zryczałtowanego na dotychczasowych zasadach.
3.
Podwyższony podatek, o którym mowa w ust. 1 i 2, oblicza się od faktycznej liczby zatrudnionych pracowników i pełnej wartości sprzedanej produkcji, z uwzględnieniem § 2 ust. 2-4.
4.
W razie zastosowania podwyższonego podatku zryczałtowanego nie przysługują obniżki przewidziane w § 3 ust. 1, § 4 oraz § 6 pkt 2.
5.
Spółdzielnia prowadząca zakład usługowy, od którego wpłacany jest podwyższony podatek zryczałtowany, może ponownie płacić podatek zryczałtowany bez podwyższenia od nowego roku podatkowego, po spełnieniu warunków do tego opodatkowania.
§  8.
Spółdzielnia jest obowiązana prowadzić pełną ewidencję obrotów zakładów z tytułu usług świadczonych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej oraz pełną ewidencję sprzedanej produkcji wytworzonej w tych zakładach.
§  9.
1.
Spółdzielnia prowadząca zakłady usługowe, których działalność podlega opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym, sporządza roczne rozliczenie tego podatku dla poszczególnych zakładów i przesyła je właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie płatności podatku.
2.
Podatek zryczałtowany jest płatny:
1)
zaliczkowo, za I półrocze - do dnia 31 lipca roku podatkowego,
2)
za okres roczny - do dnia 31 stycznia roku następnego na podstawie rozliczenia, o którym mowa w ust. 1.
3.
Zaliczkową wpłatę podatku zryczałtowanego, o której mowa w ust. 2 pkt 1, oblicza się mnożąc faktyczną liczbę pracowników zatrudnionych w zakładzie usługowym według stanu na dzień 30 czerwca przez stawkę podatku zryczałtowanego ustaloną dla danego rodzaju usług.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 1985 r. w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego z tytułu świadczenia usług przez zakłady usługowe prowadzone przez spółdzielnie według zasad zryczałtowanego rozrachunku (Dz. U. Nr 24, poz. 103).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA

MIESIĘCZNYCH STAWEK PODATKU ZRYCZAŁTOWANEGO OD JEDNEGO ZATRUDNIONEGO W ZAKŁADACH USŁUGOWYCH PROWADZONYCH WEDŁUG ZASAD ZRYCZAŁTOWANEGO ROZRACHUNKU

w złotych
Lp. Symbol według Głównego Urzędu Statystycznego Rodzaj usługi W miejscowościach o liczbie mieszkańców
gałąź branża lub podbranża do 5.000 powyżej 5.000 do 25.000 powyżej 25.000 do 100.000 ponad 100.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 06, 07, 08, 09, 11 Usługi przemysłu metalowego, maszynowego, precyzyjnego, elektrotechnicznego i elektronicznego, z wyjątkiem usług branży 067 i podbranży 08201 2.800 3.200 4.000 4.600
2 067 Usługi związane z wyrobami metalowymi powszechnego użytku, z wyjątkiem usług podbranży 06706 i 06707 3.400 4.800 5.600 6.000
3 06706 Usługi jubilerskie 6.000 8.000 10.000 12.000
4 06707 Usługi grawerskie 6.000 8.000 11.000 12.000
5 06707 Usługi kowalstwa artystycznego 5.600 8.000 11.000 13.000
6 06802 Usługi ślusarskie i kowalskie*) 3.000 3.200 4.500 5.000
7 08201 Usługi związane z maszynami, urządzeniami i narzędziami dla gospodarki rolnej, leśnej i ogrodniczej 2.200 2.500 3.000 3.500
8 10201 Usługi związane z samochodami osobowymi i pojazdami motorowymi jednośladowymi 4.000 4.000 4.500 5.000
9 10204 Usługi związane z samochodami ciężarowymi i ciągnikami drogowymi, rolniczymi, autobusami, samochodami do specjalnych celów oraz przyczepami i naczepami samochodowymi 2.000 2.000 2.300 2.500
10 12-13 13606 Usługi związane z wyrobami z tworzyw sztucznych 1.100 1.100 1.500 2.000
11 13701 Usługi wulkanizacyjne 3.000 3.600 4.400 5.000
12 13701 Usługi związane z bieżnikowaniem opon 6.000 8.000 10.000 10.000
13 15 15101 Usługi szklarskie*) 2.000 2.400 3.000 4.000
14 16 Usługi przemysłu ceramiki szlachetnej 2.000 2.000 3.000 4.000
15 17 Usługi przemysłu drzewnego, z wyjątkiem usług branży 173 i 174 oraz podbranży 17502 2.400 3.000 3.600 4.200
16 173, 174 Usługi stolarskie i meblarsko-tapicerskie*) 2.800 3.400 4.000 4.600
17 17502 Usługi bednarskie 800 1.000 1.100 1.100
18 19-20 190 Usługi włókiennicze, z wyjątkiem usług podbranży 20102 1.800 2.400 2.800 3.600
19 20102 Usługi dziewiarskie, bez repasacji pończoch*) 2.000 3.000 4.000 4.200
20 20102 Repasacja pończoch 700 800 1.000 1.000
21 21 Usługi przemysłu odzieżowego, z wyjątkiem usług naprawkowych*) 1.800 2.000 2.200 2.200
22 Usługi naprawkowe przemysłu odzieżowego 1.000 1.100 1.200 1.500
23 22 22201 Wykonywanie obuwia na miarę 5.000 5.500 6.000 6.500
24 22201 Naprawa obuwia 1.000 1.200 1.500 1.800
25 22301 Usługi kuśnierskie naprawkowe 2.600 2.800 3.600 4.000
26 22301 Usługi kuśnierskie na miarę 10.000 10.000 10.000 12.000
27 22701 Usługi kaletnicze 3.600 4.000 5.000 6.000
28 22703 Usługi rękawicznicze*) 3.200 5.200 6.000 7.000
29 22704 Usługi rymarskie*) 2.000 2.000 3.000 3.500
30 23-25 241 Usługi młynarskie 300 300 350 350
31 258 Pozostałe usługi przemysłu spożywczego 400 400 500 600
32 27 27101 Usługi drukarskie powielaczowe 2.400 2.400 3.000 3.000
33 27102 Usługi introligatorskie 2.000 2.400 3.000 3.000
34 28 Usługi w zakresie pozostałych branż przemysłu, z wyjątkiem podbranży 281041) 2.000 2.200 2.500 2.800
35 31 Usługi remontowo-budowlane i instalacyjne w obiektach użytkowanych*) 7.000 7.000 10.000 10.000
36 32 Budowa jednorodzinnych domów mieszkalnych i pomieszczeń gospodarczych na indywidualne zamówienie ludności 8.200 8.200 10.000 10.600
37 34 34401 Usługi studniarskie 4.000 4.800 5.800 6.000
38 50 504 Sprzątanie i czyszczenie wagonów 1.800 1.800 1.800 2.000
39 61 617 Przygotowanie oraz dostawa towarów na zamówienie 500 600 700 800
40 72 72201 Usługi szaletów publicznych - - - -
41 72401 Naprawa i napełnianie gazem zapalniczek 1.800 2.000 3.000 4.000
42 72501 Pranie, prasowanie 1.200 2.000 2.400 3.000
43 72502 Chemiczne czyszczenie, farbowanie odzieży i tkanin 1.600 2.400 3.400 3.800
44 72504 Maglowanie 1.000 1.200 1.300 1.300
45 89 89101 i

89102

Usługi fryzjerskie, z wyjątkiem fryzjerstwa męskiego, oraz usługi kosmetyczne 1.000 1.000 1.200 1.500
46 89101 Usługi fryzjerstwa męskiego 1.000 1.000 1.200 1.200
47 89201 Usługi fotograficzne 1.400 1.400 2.000 2.000
48 89301 Usługi reklamowe i obsługi biurowej 1.200 1.200 1.500 1.800
49 89302 Rzeczoznawstwo 1.200 1.400 1.600 1.900
50 89401 i

89601

Usługi porządkowe oraz przechowywanie i dozór mienia 800 800 1.000 1.000
51 89501 Wypożyczanie sprzętu i pomieszczeń 1.200 1.300 1.800 2.500
52 89901 Ważenie uliczne 150 150 150 150

1) dodatkowo wyrób i naprawa parasoli i lasek

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.35.276

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego z tytułu świadczenia usług przez zakłady usługowe prowadzone przez spółdzielnie według zasad zryczałtowanego rozrachunku.
Data aktu: 22/09/1988
Data ogłoszenia: 12/10/1988
Data wejścia w życie: 13/01/1989