Szczegółowe zasady ustalania wysokości udziału w kosztach budowy urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 grudnia 1986 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości udziału w kosztach budowy urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych.

Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami,
2)
właścicielu - rozumie się przez to również użytkownika wieczystego, o którym mowa w art. 48 ust. 2,
3)
urządzeniach komunalnych - rozumie się przez to pierwsze urządzenie drogi publicznej lub drogi wewnętrznej, sieć wodociągową i kanalizacyjną,
4)
urządzeniach energetycznych - rozumie się przez to sieć elektryczną i ciepłowniczą.
§  2.
1.
Wysokość udziału w kosztach budowy każdego z urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych, zwanych dalej "kosztami", ustala się w stosunku procentowym do ceny gruntu nie wyposażonego w wymienione urządzenia, określonej na podstawie art. 44 i 45, obowiązującej w dniu oddania urządzeń do użytku.
2.
Udział właściciela w kosztach wyposażenia gruntu w urządzenia komunalne, energetyczne i gazowe wynosi:
1)
w miastach o liczbie ludności ponad 100 tys. z tytułu budowy:
a)
pierwszego urządzenia ulicy lub placu komunikacyjnego 9%,
b)
sieci wodociągowej 6%,
c)
sieci kanalizacyjnej 8%,
d)
sieci elektrycznej 4%,
e)
sieci gazowej 3%,
f)
sieci ciepłowniczej 15%;
2)
w pozostałych miastach z tytułu budowy:
a)
pierwszego urządzenia ulicy lub placu komunikacyjnego 8%,
b)
sieci wodociągowej 5%,
c)
sieci kanalizacyjnej 6%,
d)
sieci elektrycznej 4%,
e)
sieci gazowej 3%,
f)
sieci ciepłowniczej 15%;
3)
na obszarach wsi z tytułu budowy:
a)
pierwszego urządzenia ulicy lub placu komunikacyjnego 5%,
b)
sieci wodociągowej 3%,
c)
sieci kanalizacyjnej 4%,
d)
sieci elektrycznej 3%,
e)
sieci gazowej 2%,
f)
sieci ciepłowniczej 15%.
§  3.
1.
Zasady ustalania udziału w kosztach, określone w § 2, stosuje się do nieruchomości o powierzchni do 500 m2, a jeżeli jest to grunt przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo zagrodowe lub zabudowany takimi budynkami - do 2.000 m2.
2.
Jeżeli powierzchnia nieruchomości jest większa od określonej w ust. 1, wysokość udziału w kosztach wzrasta o 10% opłaty ustalonej zgodnie z § 2 za każde 100 m2 powierzchni gruntu, a w stosunku do gruntu rolnego o 10% za każdy 1.000 m2 gruntu. Wzrost udziału w kosztach nie może przekroczyć 50% wysokości opłaty ustalonej za powierzchnię określoną w ust. 1.
3. 2
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej ustala, które nieruchomości lub ich części są objęte oddziaływaniem urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych, oraz sporządza wykaz właścicieli gruntów podlegających opłatom.
§  4.
1.
Obowiązek wniesienia opłaty z tytułu budowy ulicy lub placu komunikacyjnego powstaje z dniem oddania ulicy lub placu do użytku.
2.
Obowiązek wniesienia opłaty za pozostałe urządzenia nie wymienione w ust. 1 powstaje z dniem podłączenia gruntu przez właściciela gruntu do urządzenia, nie później jednak niż po upływie roku od stworzenia przez inwestora urządzeń technicznych warunków do podłączenia.
§  5.
1.
Wysokość udziału w kosztach ustala terenowy organ administracji państwowej w formie jednorazowej opłaty za każde z urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych.
2. 3
W uzasadnionych wypadkach terenowy organ administracji państwowej może na wniosek właściciela rozłożyć opłatę jednorazową na raty roczne płatne przez okres do 10 lat, z doliczeniem odsetek w wysokości 3% rocznie.
§  6.
1.
Terenowy organ administracji państwowej może obniżyć opłaty, o których mowa w § 2 ust. 2. Obniżka ta może wynosić:
1)
do 50%, a pozostała część należności może być rozłożona na raty roczne płatne przez okres do 5 lat z doliczeniem odsetek w wysokości 3% rocznie, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka rodziny osoby zobowiązanej nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce uspołecznionej,
2)
do 20%, a pozostała część należności może być rozłożona na raty roczne płatne przez okres do 5 lat z doliczeniem odsetek w wysokości 3% rocznie, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka rodziny osoby zobowiązanej nie przekracza średniego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce uspołecznionej.
2.
Opłata z tytułu udziału w kosztach, należna od spółdzielni mieszkaniowych i innych osób prawnych nie będących państwowymi jednostkami organizacyjnymi, może być w wypadkach uzasadnionych szczególnymi względami społecznymi lub gospodarczymi obniżona do 50%.
§  7.
1.
Termin do wniesienia opłaty określa terenowy organ administracji państwowej w decyzji ustalającej opłatę; termin ten nie może być krótszy niż 30 dni, licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
2.
Wysokość odsetek za opóźnienie w uiszczeniu opłaty ustala się na zasadach ogólnych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy opłat za urządzenia oddawane do użytku po dniu 1 sierpnia 1985 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
2 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.48.242

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania wysokości udziału w kosztach budowy urządzeń komunalnych, energetycznych i gazowych.
Data aktu: 18/12/1986
Data ogłoszenia: 31/12/1986
Data wejścia w życie: 31/12/1986, 01/01/1987