Wywiady środowiskowe przeprowadzane w sprawach nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 maja 1983 r.
w sprawie wywiadów środowiskowych przeprowadzanych w sprawach nieletnich. *

Na podstawie art. 24 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organami uprawnionymi do przeprowadzania wywiadów środowiskowych są kuratorzy sądowi.
2.
W zakresie i na warunkach określonych w rozporządzeniu wywiady środowiskowe mogą przeprowadzać również:
1)
przedstawiciele organizacji młodzieżowych lub innych organizacji społecznych, zakładów pracy oraz osoby godne zaufania - w razie tymczasowego powierzenia im nadzoru nad nieletnimi lub przyjęcia poręczenia,
2)
organy Milicji Obywatelskiej, właściwe według miejsca zamieszkania lub pobytu nieletniego - w wyjątkowych wypadkach - na polecenie sądu lub prokuratora,
3)
pracownicy pedagogiczni rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych albo schronisk dla nieletnich, jeżeli zachodzi potrzeba wydania opinii o nieletnim lub w celu sprawdzenia zachowania nieletniego i warunków, w jakich przebywa nieletni umieszczony poza zakładem poprawczym.
§  2.
1.
Wywiad środowiskowy, dotyczący nieletniego oddanego pod nadzór kuratora, przeprowadza kurator sprawujący nad nim nadzór.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wywiadów przeprowadzanych z tytułu nadzoru nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej.
§  3.
Osoba przeprowadzająca wywiad może odwiedzać nieletniego i rodziców lub opiekunów w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, w pracy albo szkole, a także żądać złożenia niezbędnych wyjaśnień i informacji.
§  4.
1.
Wywiad powinien być przeprowadzany wyłącznie w porze dziennej z zachowaniem dyskrecji; za porę dzienną uważa się czas od godziny siódmej do godziny dwudziestej pierwszej.
2.
Osoba przeprowadzająca wywiad jest obowiązana zachować w tajemnicy wszystkie okoliczności, o których dowiedziała się w związku ze sprawowaniem powierzonej funkcji.
§  5.
1.
Wywiad środowiskowy obejmuje zwłaszcza informacje o zachowaniu się i warunkach wychowawczych nieletniego, o sytuacji materialnej jego rodziców, warunkach bytowych rodziny, sposobie spędzania przez nieletniego wolnego czasu, przebiegu nauki szkolnej, kontaktach nieletniego z rówieśnikami i innymi osobami mogącymi mieć wpływ na jego zachowanie, stanie zdrowia nieletniego, stosunku rodziców lub opiekunów do nieletniego, podejmowanych oddziaływaniach wychowawczych. Wywiad powinien obejmować także podstawowe dane o członkach rodziny nieletniego, istniejących konfliktach w rodzinie, charakterystykę środowiska społecznego, w miejscu zamieszkania nieletniego (miejscowości, dzielnicy); w tym celu wypełnia się kwestionariusz według ustalonego wzoru. Wywiad powinien kończyć się wnioskiem o sposobie resocjalizacji nieletniego.
2.
Jeżeli wywiad przeprowadzają osoby lub organy, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2, może on zawierać tylko informacje o zachowaniu się i warunkach wychowawczych oraz bytowych nieletniego.
3.
Organ zarządzający przeprowadzenie wywiadu może określić inny zakres tego wywiadu. Jeżeli jednak wywiad przeprowadzają organy Milicji Obywatelskiej, zakres zlecenia wywiadu nie może być szerszy niż określony w ust. 2.
§  6.
1.
Wywiad środowiskowy powinien być przeprowadzony w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zlecenia, chyba że wyznaczony został inny termin.
2.
Wypełniony formularz wywiadu środowiskowego przesyła się niezwłocznie organowi, który zlecił jego przeprowadzenie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 stycznia 2001 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U.82.35.228) przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U.00.91.1010), jednakże, rozporządzenie zachowuje moc w zakresie, w jakim nie jest sprzeczne z powołaną wyżej ustawą, do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez okres 9 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.26.123

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wywiady środowiskowe przeprowadzane w sprawach nieletnich.
Data aktu: 07/05/1983
Data ogłoszenia: 13/05/1983
Data wejścia w życie: 13/05/1983