Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad i warunków uprawiania rybołówstwa przez obce statki rybackie w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 14 kwietnia 1979 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad i warunków uprawiania rybołówstwa przez obce statki rybackie w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1977 r. o polskiej strefie rybołówstwa morskiego (Dz. U. Nr 37, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 22 grudnia 1977 r. w sprawie zasad i warunków uprawiania rybołówstwa przez obce statki rybackie w polskiej strefie rybołówstwa morskiego (Dz. U. Nr 38, poz. 175) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W czasie przebywania w polskiej strefie rybołówstwa morskiego obcy statek rybacki jest obowiązany do podnoszenia bandery oznaczającej przynależność państwową, a napisy identyfikacyjne statku powinny być utrzymane w należytym stanie, aby w każdym czasie mogły być odczytane ze statku lub samolotu kontrolnego.",

2)
w § 6:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zezwolenie nie może być wydane statkom, których długość przekracza 30 m, oraz statkom mającym urządzenia do przetwarzania ryb na mączkę rybną; w wyjątkowych wypadkach, za zgodą Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, zezwolenia mogą być wydane statkom o długości większej niż 30 m.",

b)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Prowadzenie działalności naukowo-badawczej w zakresie dyscyplin związanych z rybołówstwem morskim przez obce statki na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego, do czasu przyjęcia odpowiednich regulacji prawnomiędzynarodowych, wymaga uzyskania zgody Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.",

3)
w § 7 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Obcy statek rybacki, niezależnie od sprawozdawczości przewidzianej w umowie międzynarodowej, powinien podawać codziennie drogą radiową informację o rejonie połowów, rodzaju stosowanego sprzętu, ilości złowionych w ciągu ostatniej doby ryb z podziałem na gatunki, prowadzić okresowy nasłuch radiowy i odpowiadać na każde wezwanie organów administracji morskiej i organów ochrony granic. Sposób nawiązywania łączności, przekazywania meldunków oraz godziny i częstotliwość prowadzenia nasłuchu określa właściwy urząd morski. Właściwy urząd morski, za zgodą Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, może w uzasadnionych wypadkach zwolnić obcy statek rybacki od niektórych wymagań określonych w niniejszym ustępie.",

4)
w § 8:
a)
w ust. 2 pkt 2 wyraz "wszystkich" zastępuje się wyrazem "pozostałych",
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Dopuszcza się przyłów śledzi mniejszych niż 16 cm, jeżeli nie stanowią one więcej niż 15% ciężaru wszystkich ryb śledziowatych w zaciągu.",

c)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W razie stwierdzenia w zaciągu większego niż dopuszczalny przyłowu ryb, które nie przekroczyły ustanowionych dla nich wymiarów ochronnych, statek rybacki powinien natychmiast zmienić sprzęt lub opuścić łowisko, przemieszczając się w rejon o wielkości przyłowu ryb w zaciągu zgodnej z ustalonymi normami.",

5)
w § 9 wyrazy "przepisy rozporządzenia" zastępuje się wyrazami "obowiązujące przepisy",
6)
w § 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Kontrola jest wykonywana przez organy ochrony granic i organy administracji morskiej przy użyciu statków, samolotów i śmigłowców.",

7)
w § 11 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Obcy statek rybacki wezwany do zatrzymania się powinien zatrzymać się i stworzyć bezpieczne warunki do wejścia inspektora lub funkcjonariuszy organów ochrony granic na pokład statku, zgodnie z dobrą praktyką morską.",

8)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Kierownik obcego statku rybackiego przebywającego w polskiej strefie rybołówstwa morskiego jest obowiązany zezwolić na pobyt inspektora na pokładzie w czasie prowadzenia połowów w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.

2. W czasie przebywania inspektora na obcym statku rybackim kierownik tego statku powinien umożliwić inspektorowi dokonanie kontroli przestrzegania obowiązujących przepisów i obserwacji prowadzonych połowów, a w szczególności:

1) udzielić inspektorowi niezbędnych wyjaśnień,

2) przedstawić do wglądu żądane dokumenty łącznie z dziennikiem połowowym,

3) umożliwić obejrzenie złowionych ryb i sprzętu połowowego zarówno na pokładzie, jak i pod pokładem statku,

4) umożliwić dokonanie wpisu do dziennika połowowego,

5) umożliwić korzystanie ze środków łączności oraz zapewnić pomoc przy przekazywaniu i otrzymywaniu depesz,

6) udzielić wszelkiej innej pomocy niezbędnej do prawidłowego przeprowadzenia kontroli,

7) zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie w razie dłuższego pobytu inspektora na statku.",

9)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. O przeprowadzonej kontroli inspektor dokonuje wpisu do dziennika połowowego statku, a w razie stwierdzenia uchybień, sporządza ponadto protokół, który przedstawia do podpisu kierownikowi obcego statku. Kierownik tego statku może wnieść uwagi lub zastrzeżenia do treści protokołu. Inspektor jest obowiązany ustosunkować się niezwłocznie do zastrzeżeń w razie ich wniesienia."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.9.56

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad i warunków uprawiania rybołówstwa przez obce statki rybackie w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.
Data aktu: 14/04/1979
Data ogłoszenia: 08/05/1979
Data wejścia w życie: 08/05/1979