Określenie warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 1973 r.
w sprawie określenia warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 32 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki organizacyjne szkół wyższych, samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty naukowo-badawcze i inne jednostki typu naukowo-badawczego mogą uzyskać prawo nadawania stopnia naukowego doktora lub stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, jeżeli w zakresie danych dziedzin nauki i dyscyplin naukowych tworzą środowisko naukowe o odpowiednio wysokim poziomie.
§  2.
1.
Przy ocenie poziomu środowiska naukowego jednostki (placówki) ubiegającej się o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych należy brać pod uwagę:
1)
jej osiągnięcia w pracy naukowej w zakresie danej dziedziny nauki lub dyscypliny naukowej, a szczególnie wartość oryginalnych prac publikowanych lub wykonanych i zastosowanych opracowań technologicznych, projektowych, konstrukcyjnych albo innych o podobnym charakterze dla postępu w nauce i technice,
2)
dorobek naukowy zatrudnionych w jednostce (placówce) nauczycieli akademickich lub pracowników naukowo-badawczych specjalizujących się w dziedzinie nauki lub w dyscyplinach naukowych, w których zakresie mają być nadawane stopnie naukowe,
3)
zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć następującej liczby pracowników reprezentujących dziedzinę nauki lub dyscypliny naukowe, które mają być objęte uprawnieniami:
a)
przy ubieganiu się o uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora - co najmniej pięciu pracowników z tytułami naukowymi lub ze stopniami naukowymi doktora habilitowanego,
b)
przy ubieganiu się o uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego - co najmniej dziesięciu pracowników z tytułami naukowymi lub stopniami naukowymi doktora habilitowanego, w tym co najmniej sześciu z tytułami naukowymi,
4)
posiadanie odpowiednich środków, szczególnie w zakresie wyposażenia aparaturowego, zaplecza warsztatowego i księgozbiorów, niezbędnych do dalszego rozwijania prowadzonych badań naukowych.
2.
Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty naukowo-badawcze oraz inne jednostki typu naukowo-badawczego, ubiegające się o prawo nadawania stopni naukowych, powinny mieć rady naukowe o odpowiednim składzie osobowym, zapewniające prawidłową ocenę przedstawianych im prac naukowych.
§  3.
1.
Przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych jednostkom (placówkom) odpowiadającym warunkom wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 1-4 następuje w trybie określonym w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 32 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89).
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach może nastąpić przyznanie uprawnienia do nadawania stopni naukowych jednostce (placówce) nie odpowiadającej warunkom wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 3 na podstawie pozytywnej opinii Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych.
§  4.
1.
Uprawnienia do nadawania stopni naukowych mogą być cofnięte w całości albo w zakresie określonych dyscyplin naukowych, jeżeli jednostka (placówka) przestała odpowiadać warunkom, które były podstawą przyznania jej uprawnienia. Cofnięcie uprawnień następuje w trybie określonym w § 3 ust. 1.
2.
Minister nadzorujący jednostkę (placówkę) uprawnioną do nadawania stopni naukowych jest obowiązany zawiadomić Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki o każdej zmianie warunków, które stanowiły podstawę do przyznania tej jednostce (placówce) uprawnień.
3.
Decyzja o cofnięciu uprawnienia powinna równocześnie określać warunki zakończenia rozpoczętych przewodów doktorskich lub habilitacyjnych.
§  5.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk określi szczegółowy tryb przygotowania wniosków o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych oraz rodzaj dokumentacji wymaganej do stwierdzenia warunków, o których mowa w § 2.
§  6.
Wykaz jednostek (placówek) uprawnionych do nadawania stopni naukowych oraz określenie stopni naukowych, które mogą być przez te jednostki (placówki) nadawane, jak również wszystkie zmiany w tym wykazie ogłasza się w Monitorze Polskim.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1966 r. w sprawie określania warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych (Dz. U. z 1966 r. Nr 8, poz. 54 i z 1969 r. Nr 16, poz. 117).
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk oraz zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.25.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie warunków wymaganych do uzyskania prawa nadawania stopni naukowych.
Data aktu: 08/05/1973
Data ogłoszenia: 23/06/1973
Data wejścia w życie: 23/06/1973