Wejście w życie zmian do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 15 listopada 1968 r.
w sprawie wejścia w życie zmian do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 69 § 3 Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 44, poz. 300), wejdą w życie w dniu 1 stycznia 1969 r. zmiany do artykułów 6 i 17 tej konwencji oraz Załącznika II do powyższej konwencji uchwalone przez Komisję Rewizyjną CIM na sesji, która odbyła się w Bernie w dniach od 20 do 22 listopada 1967 r.
(Tekst uchwał Komisji Rewizyjnej CIM zamieszczony jest w załączniku do niniejszego numeru).

ZAŁĄCZNIK

UCHWAŁY KOMISJI REWIZYJNEJ CIM, KTÓRA OBRADOWAŁA W BERNIE W DNIACH OD 20 DO 22 LISTOPADA 1967 R.

I. Do artykułu 6 CIM:

1. W § 1 ostatni ustęp otrzymuje brzmienie:

"List przewozowy należy drukować na trwałym, białym papierze do pisania; na każdym arkuszu dla przesyłek pośpiesznych znajduje się szlak czerwony, na górnym i dolnym brzegu strony czołowej i odwrotnej."

2. § 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Części listu przewozowego znajdujące się po lewej stronie grubej linii wypełnia nadawca; pozostałe części wypełnia kolej."

3. W § 6 skreśla się tekst oznaczony literą a), a oznaczenie tekstu od b) do g) zmienia się odpowiednio na a) do f).

4. W § 6 litera e) (nowe oznaczenie litera d), ustęp drugi otrzymuje brzmienie:

"Przy przesyłkach, których załadowanie stanowi obowiązek nadawcy: numer wagonu, a oprócz tego dla wagonów prywatnych - wagę własną."

5. W § 6 litera g) (nowe oznaczenie litera f) otrzymuje brzmienie:

"f) nazwisko i adres nadawcy uzupełniony, według jego uznania, adresem telegraficznym lub telefonicznym. Jako nadawcę umieszcza się w liście przewozowym osobę fizyczną lub inny podmiot prawa. Jeżeli ustawy i przepisy obowiązujące na stacji nadania tego wymagają, nadawca powinien zamieścić przy swoim nazwisku i adresie podpis odręczny, nadrukowany lub odciśnięty za pomocą stempla; w tym celu wzór listu przewozowego może zawierać wskazówkę "podpis"."

6. W § 7 litera e) otrzymuje brzmienie:

"e) kwotę zaliczenia i kwotę zaliczki w gotówce w cyfrach (artykuł 19);"

II. Do artykułu 17 CIM:

§ 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Nadawca, który bierze na swój rachunek część lub całość kosztów, powinien to wskazać, zakreślając na krzyż w rubryce "Oświadczenie o opłacaniu kosztów" listu przewozowego odpowiedni dla tej rubryki kwadrat oraz uzupełniając ją w razie potrzeby w sposób następujący:

a) 1° "franko przewoźne", jeżeli bierze na swój rachunek tylko przewoźne,

2° "franko przewoźne oraz ...", jeżeli bierze na swój rachunek oprócz przewoźnego inne koszty. Nadawca powinien oznaczyć dokładnie te koszty; wskazówki, które mogą dotyczyć tylko opłat dodatkowych lub innych kosztów powstałych od przyjęcia do przewozu przesyłki aż do jej wydania, a także opłat pobieranych bądź przez organy celne, bądź przez inne władze administracyjne, nie powinny dzielić kwoty ogólnej tej samej kategorii kosztów (np. kwota ogólna cła i innych opłat przypadających organom celnym);

3° "franko przewoźne do ... X" (X oznacza nazwę taryfowego punktu stycznego sąsiadujących krajów), jeżeli bierze na swój rachunek przewoźne do X;

4° "franko przewoźne oraz ... do X" (X oznacza nazwę taryfowego punktu stycznego sąsiadujących krajów), jeżeli bierze na swój rachunek oprócz przewoźnego inne koszty do X, z wyłączeniem wszystkich kosztów odnoszących się do krajów lub kolei leżących poza punktem X. Nadawca powinien oznaczyć dokładnie te koszty; wskazówki, które mogą dotyczyć tylko opłat dodatkowych lub innych kosztów powstałych od przyjęcia przesyłki do przewozu aż do X, a także opłat pobieranych bądź przez organy celne, bądź przez inne władze administracyjne, nie powinny dzielić kwoty ogólnej tej samej kategorii kosztów (np. kwota ogólna cła i innych opłat przypadających organom celnym);

b) "franko wszystkie koszty", jeżeli bierze na swój rachunek wszystkie koszty (przewoźne, opłaty dodatkowe, opłaty celne i inne koszty);

c) "franko ...", jeżeli bierze na swój rachunek określoną kwotę. Jeżeli postanowienia taryfowe nie stanowią inaczej, kwotę tę należy wyrazić w walucie kraju nadania.

Opłaty dodatkowe i inne koszty, które według przepisów i taryf wewnętrznych kraju nadania lub - w odpowiednich przypadkach - według zastosowanej taryfy międzynarodowej oblicza się za cały przebieg wchodzący w rachubę, jak również opłatę za deklarację wartości dostawy, przewidzianą w artykule 20 § 2, uiszcza w całości nadawca w przypadku opłacania kosztów według litery a) pkt 4."

III. Wzór listu przewozowego (Załącznik II do CIM) zastępuje się załączonym wzorem.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Załącznik II (Artykuł 6)

List przewozowy

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.44.325

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Wejście w życie zmian do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r.
Data aktu: 15/11/1968
Data ogłoszenia: 10/12/1968
Data wejścia w życie: 10/12/1968