Sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 lipca 1967 r.
w sprawie sposobu postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

Na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 23, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sposób interwencji członka Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, zwanej dalej w skrócie ORMO, w razie ujawnienia wykroczenia powinien być uzależniony od społecznego niebezpieczeństwa czynu, rozmiarów szkody, stopnia zawinienia sprawcy oraz jego zachowania się po popełnieniu wykroczenia.
2.
Jeżeli społeczne niebezpieczeństwo czynu jest znikome, należy w zasadzie ograniczyć się do zwrócenia uwagi sprawcy wykroczenia na sprzeczne z prawem zachowanie się, udzielić mu odpowiedniego pouczenia i ostrzec przed odpowiedzialnością.
§  2.
O popełnieniu wykroczenia przez nieletniego należy zawiadomić rodziców lub opiekunów.
§  3.
1.
W stosunku do osób, które dopuściły się wykroczenia o dużym społecznym niebezpieczeństwie, oraz osób, które mimo ostrzeżenia dopuściły się powtórnie wykroczenia, członek ORMO powinien sporządzić wniosek o ukaranie do kolegium karno-administracyjnego prezydium właściwej rady narodowej. Dotyczy to następujących wykroczeń:
1)
niestosowania się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych,
2)
publicznego dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku,
3)
naruszenia spokoju publicznego przez krzyk, alarm lub inny wybryk,
4)
uszkadzania drzew i krzewów oraz deptania i niszczenia trawników i zieleńców na placach, ulicach, skwerach, w parkach i w innych miejscach publicznych,
5)
zanieczyszczania dróg publicznych, ulic i nieruchomości (obejść gospodarskich, bram, podwórek, klatek schodowych itp.),
6)
naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.
2.
W sprawach określonych w ust. 1 wnioski o ukaranie kieruje do kolegium karno-administracyjnego komendant jednostki ORMO bezpośrednio lub za pośrednictwem komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Członek ORMO posiadający odpowiednie przygotowanie może brać udział w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego. W tym charakterze może on także składać za pośrednictwem komendanta jednostki ORMO albo komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej odwołania od postanowień i orzeczeń wydanych przez kolegia karno-administracyjne.
4.
Upoważnienia do brania udziału w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego wydają społeczne komitety ORMO na wniosek komendantów jednostek ORMO.
§  4.
Członek ORMO obowiązany jest okazać legitymację organizacyjną na żądanie osoby, w stosunku do której wykonuje on swoje uprawnienia.
§  5.
1.
Osobę podejrzaną o popełnienie wykroczenia należy wylegitymować.
2.
Jeżeli sprawca wykroczenia odmówi okazania dowodu tożsamości, należy go doprowadzić do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, a jeżeli nie ma go w pobliżu - do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Wobec osoby przeciwstawiającej się doprowadzeniu do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub do jednostki Milicji Obywatelskiej można zastosować przymus bezpośredni, nie wyłączając siły fizycznej w granicach niezbędnej potrzeby, jeżeli osoba taka - mimo wezwania i zagrożenia zastosowaniem przymusu bezpośredniego - przeciwstawia się doprowadzeniu.
4.
Do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej należy doprowadzać również sprawców wykroczeń nie posiadających żadnych dokumentów tożsamości.
§  6.
1.
W razie ujawnienia przestępstwa, członek ORMO obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej i zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa, jeżeli zwłoka grozi ich zatarciem, a w szczególności wylegitymować sprawcę i świadków przestępstwa. Przepisy § 5 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
W razie schwytania sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem w czasie pościgu, gdy zachodzi obawa jego ucieczki lub nie można ustalić jego tożsamości, członek ORMO zatrzymuje go i niezwłocznie przekazuje funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej lub doprowadza do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
§  7.
Uprawnienia członków ORMO w zakresie kontroli ruchu drogowego oraz zasady i tryb ich wykonywania określają odrębne przepisy.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.32.159

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.
Data aktu: 15/07/1967
Data ogłoszenia: 08/08/1967
Data wejścia w życie: 08/08/1967