Wykonywanie zabiegów w zakresie ochrony roślin na koszt Państwa oraz zasady i tryb przyznawania odszkodowań za rośliny zniszczone wskutek takich zabiegów, podjętych przez organy prezydiów rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 4 czerwca 1962 r.
w sprawie wykonywania zabiegów w zakresie ochrony roślin na koszt Państwa oraz zasad i trybu przyznawania odszkodowań za rośliny zniszczone wskutek takich zabiegów, podjętych przez organy prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 6 ust. 2 i art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do wydawania w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zarządzeń o wykonywaniu przez właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych na terenie województwa lub jego części na koszt Państwa bądź też cześciowo na koszt Państwa, a częściowo na koszt użytkowników gruntów, zabiegów koniecznyfch dla zwalczania chorób, szkodników i chwastów w razie szczegółowego zagrożenia roślin przez choroby, szkodniki i chwasty lub masowego ich występowania oraz w razie konieczności zastosowania zabiegów wynikających z zobowiązań międzynarodowych.
§  2.
1.
Użytkownikom gruntów przyznaje się odszkodowanie za rośliny zniszczone całkowicie lub częściowo wskutek zabiegów podjętych przez właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych w celu ochrony przed chorobami, szkodnikami i chwastami, których wykaz ogłasza corocznie Minister Rolnictwa w Monitorze Polskim.
2.
Zabiegi wykonane na zlecenie właściwego do spraw rolnych prezydium rady narodowej przez wyznaczoną osobę fizyczną lub prawną uważa się za zabiegi podjęte przez ten organ.
§  3.
1.
Odszkodowanie za rośliny zniszczone w czasie wegetacji oblicza się na podstawie przewidywanych zbiorów, uwzględniając wszystkie czynniki, które mają wpływ na zmniejszenie lub zwiększenie plonu, oraz przeciętną cenę roślin przyjętą w obrocie, po obliczeniu wartości nakładów, które zostałyby poniesione w związku z dokonaniem zbioru.
2.
Odszkodowanie za zniszczone rośliny wieloletnie powinno odpowiadać kosztom ich zasiewu lub zasadzenia i pielęgnacji do czasu pierwszych pełnych zbiorów. Odszkodowanie zmniejsza się z każdym następnym rokiem o sumę amortyzacji plonowań, która wynika z podzielenia wymienionych kosztów założenia i pielęgnacji plantacji przez liczbę lat jej produkcyjności.
3.
Odszkodowanie za rośliny zniszczone po ich zebraniu oblicza się na podstawie wagi tych roślin oraz ich przeciętnej ceny przyjętej w obrocie.
4.
Odszkodowanie może nie być przyznane albo może być odpowiednio zmniejszone, jeżeli użytkownik gruntu nie dokonywał właściwych zabiegów ochronnych w stosunku do roślin, które uległy zniszczeniu.
§  4.
1.
Wartość zniszczonych roślin ustala się na podstawie opinii komisji, do której wchodzą:
1)
osoba wyznaczona przez kierownika właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
osoba wyznaczona przez biuro gromadzkiej rady narodowej bądź właściwy do spraw rolnych organ prezydium rady narodowej osiedla lub rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu,
3)
przedstawiciel miejscowego kółka rolniczego,
4)
przodownik ochrony roślin.
2.
Komisji przewodniczy osoba określona w ust. 1 pkt 1.
§  5.
1.
Decyzję o przyznaniu odszkodowania wydaje i odszkodowanie wypłaca właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Odszkodowanie powinno być wypłacone:
1)
jeżeli zachodzi celowość zastosowania uprawy roślin zastępczych - w ciągu 3 tygodni od daty zniszczenia roślin,
2)
w innych przypadkach - w ciągu miesiąca po terminie zbioru roślin tego gatunku w danej okolicy.
§  6.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa:
1)
o prezydium wojewódzkich rad narodowych, rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych, rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie i dzielicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
o województwach, rozumie się przez to również miasta wyłączone z województw.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.41.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie zabiegów w zakresie ochrony roślin na koszt Państwa oraz zasady i tryb przyznawania odszkodowań za rośliny zniszczone wskutek takich zabiegów, podjętych przez organy prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 04/06/1962
Data ogłoszenia: 18/07/1962
Data wejścia w życie: 18/07/1962