Ochrona żyta przed zakażeniem sporyszem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I ZDROWIA
z dnia 9 marca 1960 r.
w sprawie ochrony żyta przed zakażeniem sporyszem.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 3 i art. 10 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 55, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zabrania się zakażania żyta zarodnikami sporyszu (Calviceps purpurea Tull.).
§  2.
Przepis § 1 nie ma zastosowania do plantacji żyta zakażonego sztucznie, jeżeli Minister Rolnictwa wyraził zgodę na prowadzenie tych plantacji lub plantacje te odpowiadają wszystkim następującym warunkom:
1)
prowadzone są w wykonaniu umowy dostawy sporyszu zawartej z plantatorem przez jednostki państwowe za zgodą Ministra Rolnictwa,
2)
znajdują się w odległości nie mniejszej niż:
a)
3000 m od granic plantacji żyta obsianych materiałem matecznym i superelitami lub
b)
500 m od granic plantacji żyta obsianych materiałem zasianym w stopniu elity, oryginału i pierwszego odsiewu, lub
c)
50 m od granic wszelkich innych plantacji żyta,
3)
prowadzone są w rejonach ustalanych corocznie przez Ministra Rolnictwa.
§  3.
1.
W razie gdy wskutek niedopełnienia przez plantatora warunków określonych w § 2 pkt 2 nastąpi szczególne zagrożenie plantacji nasiennych żyta, właściwy do spraw kwarantanny i ochrony roślin organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może zarządzić zniszczenie plantacji żyta sztucznie zakażonego, przy czym plantatorowi nie przysługuje prawo do odszkodowania.
2.
Zniszczenie plantacji może być dokonane przez wykoszenie i spalenie żyta z równoczesnym zastosowaniem głębokiej orki lub w inny sposób określony przez właściwy do spraw kwarantanny i ochrony roślin organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  4.
1.
Biura gromadzkich rad narodowych bądź właściwe do spraw rolnictwa organy prezydiów miejskich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli w rejonach uprawy sporyszu (§ 2 pkt 3) podadzą do publicznej wiadomości w sposób przyjęty w danej miejscowości wykazy gospodarstw, w których w jesieni danego roku mają być zaprowadzone plantacje nasienne żyta (§ 2 pkt 2 lit. a) i b) - z zaznaczeniem stopnia ich odsiewu.
2.
Ogłoszenie wykazów określonych w ust. 1 powinno nastąpić do dnia 15 października.
3.
W ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia organy określone w ust. 1 podadzą również do publicznej wiadomości wykazy gospodarstw, w których plantacje nasienne żyta zostały zaprowadzone w jesieni 1959 r.
§  5.
Żyto zebrane z pól sztucznie zakażonych sporyszem może być użyte jedynie do przerobu w gorzelniach.
§  6.
Plantacje żyta zakażonego sztucznie sporyszem powinny być oznaczone przez plantatora tablicą ostrzegawczą z napisem: "Uwaga! Pole zakażone sporyszem". Na tablicy należy również umieścić imię i nazwisko (nazwę) plantatora oraz jego adres.
§  7.
1.
Zabrania się produkcji, przechowywania i zbywania zawiesiny zawierającej zarodniki sporyszu.
2.
Zakaz ten nie dotyczy jednostek organizacyjnych upoważnionych przez Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do produkcji zawiesiny oraz jednostek państwowych, które uzyskały zgodę Ministra Rolnictwa na zawieranie umów o dostawę sporyszu (§ 2 pkt 1), a w zakresie przechowywania - również plantatorów, z którym zawarto wymienione umowy.
§  8.
Jednostka państwowa, która uzyskała zgodę Ministra Rolnictwa za zawieranie umów o dostawę sporyszu (§ 2 pkt 1), zobowiązana jest do wykupienia całej ilości sporyszu oferowanego poza wymienionymi umowami ze zbioru z plantacji żyta, które uległy naturalnemu zakażeniu, po cenach określonych w trybie obowiązujących przepisów.
§  9.
W celu przeprowadzenia kontroli wykonania obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia właściwe do spraw kwarantanny i ochrony roślin organy mają prawo:
1)
wstępu na grunty, na których rośnie żyto, wstępu do miejsc przechowania i przerobu oraz środków transportowych, w których znajduje się żyto,
2)
bezpłatnego pobierania próbek żyta do 1 kg,
3)
żądania potrzebnych informacji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.17.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona żyta przed zakażeniem sporyszem.
Data aktu: 09/03/1960
Data ogłoszenia: 04/04/1960
Data wejścia w życie: 04/04/1960