Wynagradzanie szkód poniesionych w związku z udziałem w akcji zwalczania klęsk żywiołowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 czerwca 1954 r.
w sprawie wynagrodzenia szkód poniesionych w związku z udziałem w akcji zwalczania klęsk żywiołowych.

Na podstawie art. 6 ust. 4 dekretu z dnia 23 kwietnia 1953 r. o świadczeniach w celu zwalczania klęsk żywiołowych (Dz. U. Nr 23, poz. 93) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady oraz tryb ustalania i wypłaty odszkodowania z tytułu szkód poniesionych w czasie i w związku z udziałem w akcji społecznej zorganizowanej w celu zwalczania klęsk żywiołowych.
§  2.
1.
Prawo do odszkodowania przysługuje osobom, które bez własnej winy w czasie zorganizowanej akcji społecznej i w związku z udziałem w tej akcji:
1)
doznały uszkodzenia zdrowia powodującego całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy zarobkowej lub
2)
poniosły szkodę wskutek zniszczenia, uszkodzenia, zużycia lub utraty mienia.
2.
Jeżeli wskutek uszkodzenia zdrowia nastąpiła śmierć, prawo do odszkodowania przysługuje osobom, do utrzymania których zmarły był obowiązany, oraz osobom, które zmarły rzeczywiście utrzymywał.
§  3.
1.
Osoby określone w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 mają prawo do świadczeń pieniężnych, do bezpłatnego korzystania ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia oraz do otrzymywania leków według zasad ustalonych dla osób objętych ubezpieczeniem społecznym a poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz dla osób po nich pozostałych.
2.
Podstawę wymiaru świadczeń pieniężnych dla osób nie objętych ubezpieczeniem społecznym stanowi VI grupa zarobkowa, przewidziana w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1953 r. w sprawie wysokości świadczeń rentowych w ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. Nr 8, poz. 20).
3.
Świadczeń pieniężnych udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Roszczenie o wypłatę świadczeń powinno być zgłoszone przez zainteresowanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bezpośrednio lub za pośrednictwem prezydium rady narodowej.
4.
W sprawach świadczeń pieniężnych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają zastosowanie przepisy normujące właściwość sądów ubezpieczeń społecznych i tryb postępowania przed tymi sądami.
§  4.
Pomocy leczniczej osobom nie objętym ubezpieczeniem społecznym i nie uprawnionym do rent z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielają w czasie leczenia uszkodzeń zdrowia społeczne zakłady zdrowia na podstawie zaświadczenia kierownika akcji zwalczania klęsk żywiołowych lub zaświadczenia prezydium rady narodowej.
§  5.
1.
Osobom określonym w § 2 ust. 1 pkt 2 Państwowy Zakład Ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie, które obejmuje rzeczywistą szkodę.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda przepisy szczegółowe dotyczące sposobu ustalania wysokości odszkodowania za szkody majątkowe.
3.
Roszczenie o wypłatę odszkodowania za szkody majątkowe powinno być zgłoszone przez zainteresowanego ustnie lub na piśmie do najbliższego terytorialnie inspektoratu powiatowego (miejskiego, rejonowego) Państwowego Zakładu Ubezpieczeń w miarę możności natychmiast po powstaniu szkody, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powstania szkody lub od dnia, gdy zainteresowany dowiedział się o szkodzie albo gdy ustała przyczyna uniemożliwiająca zgłoszenie szkody. Organ, do którego zgłoszono roszczenie, wydaje zgłaszającemu potwierdzenie zgłoszenia.
4.
Jeżeli zgłoszenie szkody nastąpiło po terminie określonym w ust. 3, a opóźnienie zgłoszenia uniemożliwiło ustalenie wysokości odszkodowania, Państwowy Zakład Ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania.
§  6.
1.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń ustala wysokość i dokonuje wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia roszczenia.
2.
Jeżeli dochodzenie w celu ustalenia wysokości odszkodowania nie może być bez winy Państwowego Zakładu Ubezpieczeń ukończone w terminie określonym w ust. 1, odszkodowanie powinno być wypłacane w ciągu 14 dni po ukończeniu dochodzenia.
3.
W przypadku gdy zainteresowany nie zgadza się na ustaloną przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń wysokość odszkodowania lub w razie odmowy odszkodowania, może on wystąpić przeciwko Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń z roszczeniem o odszkodowanie na drogę sądową lub - gdy zainteresowany jest jednostką gospodarki uspołecznionej - do państwowego arbitrażu gospodarczego w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania decyzji Państwowego Zakładu Ubezpieczeń. Odpowiednie objaśnienie zainteresowanego powinno być zamieszczone w decyzji Państwowego Zakładu Ubezpieczeń; w razie braku w decyzji objaśnienia termin ten nie biegnie.
4.
Zainteresowany może również dochodzić swego roszczenia na drodze sądowej lub w państwowym arbitrażu gospodarczym, jeżeli Państwowy Zakład Ubezpieczeń nie wyda decyzji w sprawie odszkodowania w terminie 3 miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia o wypłatę odszkodowania.
§  7.
Suma odszkodowania, ustalona przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń, powinna być wypłacona poszkodowanemu niezależnie od tego, czy poszkodowany skorzystał z uprawnienia przewidzianego w § 6 ust. 3.
§  8.
Odszkodowanie wypłaca Państwowy Zakład Ubezpieczeń na rachunek budżetu Państwa.
§  9.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do wynagradzania szkód, wyrządzonych na skutek czasowego zajęcia nieruchomości w trybie art. 41 ust. 1 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31).
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom: Pracy i Opieki Społecznej, Zdrowia, Finansów oraz Sprawiedliwości.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.29.112

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wynagradzanie szkód poniesionych w związku z udziałem w akcji zwalczania klęsk żywiołowych.
Data aktu: 16/06/1954
Data ogłoszenia: 29/06/1954
Data wejścia w życie: 29/06/1954