Zgłaszanie zobowiązań wobec zagranicy oraz znajdującego się w kraju mienia cudzoziemców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 kwietnia 1952 r.
w sprawie zgłaszania zobowiązań wobec zagranicy oraz znajdującego się w kraju mienia cudzoziemców.

Na podstawie art. 25 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Krajowcy dewizowi obowiązani są zgłosić do Narodowego Banku Polskiego określone bliżej w § 2 znajdujące się w kraju i będące w ich posiadaniu lub zarządzie mienie cudzoziemców dewizowych oraz swoje zobowiązania pieniężne wobec zagranicy.

Obowiązek ten nie obejmuje mienia i zobowiązań zgłoszonych na podstawie przepisów dotychczasowych.

2.
Krajowcy dewizowi będący jednostkami gospodarki uspołecznionej wolni są od obowiązku zgłaszania zobowiązań wobec zagranicy wymienionych w § 2 pkt 5 podlegających zgłoszeniu z mocy osobnych przepisów.
§  2.
Zgłoszeniu podlegają:
1)
przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe, także oddziały przedsiębiorstw zagranicznych, gospodarstwa rolne, leśne itp. oraz współwłasność tych przedsiębiorstw i gospodarstw (udziały);
2)
nieruchomości nie wchodzące w skład przedsiębiorstw lub gospodarstw wymienionych w punkcie poprzedzającym lub ich części;
3)
emitowane w Polsce lub za granicą papiery procentowe i dywidendowe oraz kupony od tych papierów;
4)
wkłady oszczędnościowe;
5)
zobowiązania pieniężne z wszelkich tytułów:
a)
zyski roczne z przedsiębiorstw, gospodarstw i nieruchomości cudzoziemców, o ile w ciągu 6 miesięcy od zakończenia danego roku nie zostały wpłacone na rachunki zablokowane cudzoziemców,
b)
z tytułu obrotu towarowego, usług, ubezpieczeń, odszkodowań, rent i emerytur, licencji, praw autorskich, kredytu pieniężnego itp. - jeżeli wartość zobowiązania w stosunku do jednego wierzyciela przekracza zł 500 i nie zostało ono wykonane w ciągu 6 miesięcy od dnia wymagalności wykonania.
§  3.
1.
Zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w posiadanie lub objęcia zarządu mienia, a co do zobowiązań od dnia upływu 6-miesięcznego okresu, o którym mowa w § 2 pkt 5, na formularzach ustalonych przez Narodowy Bank Polski.

Zobowiązania wykonywane okresowo podlegają jednorazowemu zgłoszeniu.

2.
Zgłoszenie mienia (§ 2 pkt 1-4) znajdującego się w dniu wejścia w życie rozporządzenia w posiadaniu lub zarządzie jednostek gospodarki uspołecznionej powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  4.
Posiadane przez krajowców dewizowych mienie osób, które stały się cudzoziemcami dewizowymi do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz zobowiązania wobec tych osób powinny być zgłoszone w ciągu 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o nabyciu przez te osoby charakteru cudzoziemca dewizowego.
§  5.
W zgłoszeniu należy podać:
1)
rodzaj i przybliżoną wartość przedsiębiorstwa (oddziału) lub gospodarstwa, jego siedzibę względnie położenie, nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub gospodarstwa i obciążenia na tych nieruchomościach oraz wysokość kapitału zakładowego (udziału);
2)
rodzaj, miejsce położenia, obszar, stopień zabudowy nieruchomości (lub ich części) nie wchodzących w skład przedsiębiorstw i gospodarstw, ich przybliżoną wartość oraz ustanowione na nich obciążenia;
3)
rodzaj, nazwę i ilość papierów procentowych i dywidendowych oraz kuponów od tych papierów, instytucję emitującą, walutę, na jaką te papiery opiewają, i ich wartość nominalną;
4)
rodzaj, walutę i kwotę wkładu oszczędnościowego oraz instytucję, w której wkład się znajduje;
5)
rodzaj i tytuł zobowiązania, walutę, wysokość i termin wymagalności wykonania oraz osobę wierzyciela.
§  6.
Ustanie posiadania (zarządu) mienia oraz wygaśnięcie zobowiązania podlega zgłoszeniu do Narodowego Banku Polskiego w ciągu 30 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniającej zgłoszenie.
§  7.
Osoby, na których ciąży obowiązek zgłoszenia, obowiązane są na żądanie Narodowego Banku Polskiego lub władz dewizowych udzielać wszelkich wyjaśnień i dostarczać wszelkich danych dotyczących mienia i zobowiązań podlegających zgłoszeniu.
§  8.
Dowodem dopełnienia obowiązku zgłoszenia mienia i zobowiązań jest zaświadczenie Narodowego Banku Polskiego.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 maja 1950 r. w sprawie zgłaszania zobowiązań wobec zagranicy oraz znajdującego się w kraju mienia cudzoziemców (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 206 i Nr 51, poz. 477).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia jego ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.21.139

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłaszanie zobowiązań wobec zagranicy oraz znajdującego się w kraju mienia cudzoziemców.
Data aktu: 15/04/1952
Data ogłoszenia: 05/05/1952
Data wejścia w życie: 05/06/1952