Dokumenty podróży tratew polskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 28 czerwca 1950 r.
w sprawie dokumentów podróży tratew polskich.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do spławu na śródlądowych drogach wodnych dopuszcza się tratwy polskie, zaopatrzone w dokument podróży.
2.
Tratwami polskimi są tratwy rozpoczynające spław na obszarze Państwa Polskiego.
§  2.
1.
Dokument podróży uprawnia do przebywania i ruchu tratwy na śródlądowych drogach wodnych.
2.
Dokument podróży tratwy wydaje władza żeglugowa pierwszej instancji (państwowy zarząd wodny), na której terenie działania ma rozpocząć się spław tratwy.
§  3.
Warunkiem uzyskania dokumentu podróży tratwy jest zaświadczenie o pochodzeniu drewna, przeznaczonego do spławu, wydane przez nadleśnictwo państwowe, z którego obrębu pochodzi to drewno, względnie przez rejon lasów państwowych, o ile drewno pochodzi z kilku nadleśnictw. Warunkiem zaś uzyskania dokumentu podróży tratwy, spławianej przez przedsiębiorstwo państwowe "Paged" Państwowa Centrala Drzewna, jest pisemne oświadczenie organów tego przedsiębiorstwa o pochodzeniu drewna.
§  4.
1.
Ubiegający się o dopuszczenie tratwy do spławu powinien złożyć władzy żeglugowej, wskazanej w § 2 ust. 2, pisemne zgłoszenie i załączyć do niego w dwóch egzemplarzach zaświadczenie względnie oświadczenie, wskazane w § 3.
2.
W zgłoszeniu tym należy podać:
1)
imię i nazwisko względnie firmę oraz adres właściciela drewna, przeznaczonego do spławu,
2)
imię, nazwisko i adres retmana, który będzie kierować tratwą oraz numer jego patentu retmańskiego, a w przypadku zamierzonego spławu na wodach granicznych również numery książeczek żeglarskich retmana i członków załogi tratwy,
3)
punkt początkowy i końcowy podróży tratwy i trasę podróży,
4)
datę rozpoczęcia podróży,
5)
dane określające masę drewna, przeznaczonego do spławu, a mianowicie rodzaj i sortyment spławianego drewna, ilość spławianych tafli, największe wymiary tratwy (długość i szerokość określoną w metrach i powierzchnię w m kw.).
3.
Na podstawie zgłoszenia władza żeglugowa wydaje dokument podróży tratwy i ustala w nim warunki dopuszczenia tratwy do spławu oraz zwraca ubiegającemu się o dopuszczenie tratwy do spławu jeden egzemplarz zaświadczenia względnie oświadczenia, o którym mowa w § 3.
4.
W przypadkach, gdy zamierzony spław ma się odbyć na wodach granicznych, władza żeglugowa wydaje dokumenty wymienione w ust. 3 oraz ustala warunki dopuszczenia tratwy do spławu w porozumieniu z władzami ochrony granicy.
§  5.
1.
W przypadku, gdy spławu tratew drogami wodnymi spławnymi na odległość do 100 km podejmują się organa podległe Ministrowi Leśnictwa, nie jest wymagane podanie w zgłoszeniu danych wymienionych w § 4 ust. 2 pkt 4, dane zaś wymienione w § 4 ust. 2 pkt 5 mogą być podane w przybliżeniu.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 władza żeglugowa wyda dokument podróży tratwy nie wpisując w nim danych, o których mowa w tym ustępie; dane te wypełni posiadacz dokumentu podróży tratwy przed rozpoczęciem podróży.
§  6.
Dla tratew holowanych przez statki nie jest potrzebny dokument podróży tratew.
§  7.
1.
Opłata za wystawienie dokumentu podróży tratwy wynosi 100 zł. 1
2.
Organa, podległe Ministrowi Leśnictwa, mogą wnosić opłaty, wymienione w ust. 1, jednorazowo po upływie każdego miesiąca.
§  8.
Zaświadczenie względnie oświadczenie o pochodzeniu drewna oraz dokument podróży związane są z tratwą i w żadnym przypadku nie mogą być przenoszone na inną tratwę. Dokumenty te przechowuje kierownik tratwy (retman), który jest obowiązany okazywać te dokumenty na żądanie organów władzy żeglugowej.
§  9.
Dokument podróży tratwy zachowuje swą ważność na następny rok nawigacyjny w przypadkach, gdy tratwa przed przybyciem do miejsca przeznaczenia weszła na zimowanie w porcie, zimowisku lub innym miejscu, wyznaczonym przez właściwą władzę żeglugową.
§  10.
Po ukończeniu podróży dokument podróży tratwy i zaświadczenie względnie oświadczenie o pochodzeniu drewna powinny być niezwłocznie oddane władzy żeglugowej pierwszej instancji, na której terenie znajduje się końcowy punkt podróży tratwy.
§  11.
1.
Zawieszenia ważności dokumentu podróży tratwy dokonuje władza żeglugowa, która dokument wydała, w przypadku, gdy rozpoczęcie spławu nie może nastąpić w ciągu 10 dni od daty, określonej w dokumencie podróży.
2.
Władza żeglugowa unieważni dokument podróży tratwy w przypadkach powstania przeszkód na drodze wodnej, uniemożliwiających wykonanie spławu, lub stwierdzenia, że okoliczności podane w zgłoszeniu (§ 4 ust. 2) są niezgodne ze stanem faktycznym.
§  12.
Wzory zaświadczenia i oświadczenia o pochodzeniu drewna, przeznaczonego do spławu, i dokumentu podróży tratew ustali Minister Komunikacji i ogłosi w Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Powyższa kwota została podana bez przeliczenia przewidzianego w art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.31.287

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty podróży tratew polskich.
Data aktu: 28/06/1950
Data ogłoszenia: 31/07/1950
Data wejścia w życie: 31/07/1950