Sprzedaż ruchomości zajętych w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 kwietnia 1950 r.
w sprawie sprzedaży ruchomości zajętych w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

Na podstawie art. 80 ust. 2 dekretu z dnia 28 stycznia 1947 r. o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 84) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości, co następuje:
§  1.
1.
Zajęte w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych ruchomości nie używane, stanowiące przedmiot obrotu handlowego (towary), podlegają sprzedaży powiatowym i gminnym spółdzielniom "Samopomoc Chłopska", powszechnym spółdzielniom spożywców, innym spółdzielniom oraz centralom przedsiębiorstw uspołecznionych w zależności od rodzaju tych ruchomości.
2.
Sprzedaży ruchomości określonych w ust. 1 dokonywa urząd skarbowy z wolnej ręki w trybie i po cenie obowiązującej przedsiębiorstwo uspołecznione w stosunku do dostawcy uspołecznionego.
§  2.
Inwentarz żywy, ziemiopłody oraz inne ruchomości, które skupywane są przez spółdzielnie lub inne przedsiębiorstwa uspołecznione, sprzedaje się z wolnej ręki po obowiązującej cenie skupu tym spółdzielniom bądź innym przedsiębiorstwom uspołecznionym; w miejscowościach, w których nie ma spółdzielni ani innych przedsiębiorstw uspołecznionych trudniących się skupem ziemiopłodów, zboże i główne produkty przemiału sprzedaje się po obowiązującej cenie skupu Polskim Zakładom Zbożowym.
§  3.
Minister Finansów może zezwolić na sprzedaż z wolnej ręki, nie wyłączając sprzedaży komisowej, oznaczonych rodzajowo ruchomości nie wymienionych w §§ 1 i 2 przedsiębiorstwom wymienionym w tych paragrafach. W tym przypadku określona zostanie co do poszczególnych rodzajów ruchomości w stosunku procentowym cena oszacowania, poniżej której ruchomości nie mogą być sprzedane.
§  4.
Sprzedaż artykułów reglamentowanych (surowce, półfabrykaty i wyroby gotowe) wymienionych w przepisach o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych podlega ograniczeniom przewidzianym w tych przepisach.
§  5.
Nie podlegają sprzedaży w trybie niniejszego rozporządzenia następujące ruchomości:
a)
pieniądze zagraniczne papierowe oraz w monetach złotych i srebrnych,
b)
złoto w sztabach, w postaci odlewów i w postaci przedmiotów nie posiadających znamion gotowego do użytku wyrobu oraz w stanie nieprzerobionym we wszelkiej postaci,
c)
papiery wartościowe,
d)
towary nie odpowiadające warunkom dopuszczenia do obrotu handlowego, przewidzianym w obowiązujących przepisach, dotyczących gatunku (jakości), stanu, firmy, opakowania, oznaczenia itp. (np. spirytus w niezalakowanych przez Państwowy Monopol Spirytusowy butelkach lub z nieprzepisowymi etykietami, tytoń nie w formie gotowych wyrobów Państwowego Monopolu Tytoniowego lub w nieprzepisowym opakowaniu, wino w butelkach nie zaopatrzonych w opaski kontrolne itp.).
§  6.
Sprzedaż ruchomości w trybie niniejszego rozporządzenia nie może być dokonana wcześniej, niż 15 dnia od daty zajęcia, chyba że chodzi o inwentarz żywy oraz o ruchomości ulegające szybkiemu zepsuciu.
§  7.
Jeżeli sprzedaż ruchomości nie dojdzie do skutku w trybie niniejszego rozporządzenia, sprzedaż tych ruchomości odbywa się w trybie i na zasadach przewidzianych w dekrecie z dnia 28 stycznia 1947 r. o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych, z tą różnicą, że sprzedaży z licytacji można dokonać również, jeżeli żaden z uczestniczących nie zaofiaruje ceny wyższej ponad cenę wywołania.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.17.151

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprzedaż ruchomości zajętych w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
Data aktu: 07/04/1950
Data ogłoszenia: 24/04/1950
Data wejścia w życie: 24/04/1950