Zasady zaszeregowania i przechodzenia do wyższych grup uposażenia oraz dodatki funkcyjne i służbowe nauczycieli państwowych szkół artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie zasad zaszeregowania i przechodzenia do wyższych grup uposażenia oraz dodatków funkcyjnych i służbowych nauczycieli państwowych szkół artystycznych.

Na podstawie art. 5 pkt 2, art. 7, 8 ust. 1 i art. 24 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają nauczyciele, nauczyciele zawodu i asystenci, objęci art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39), a zatrudnieni w państwowych szkołach artystycznych i innych zakładach szkolenia artystycznego, określonych w § 3.
2.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu grupy uposażenia oznaczają grupy określone w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 85).
§  2.
Kwalifikowani nauczyciele niższych szkół artystycznych otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 6, po trzech latach służby i uzyskaniu kwalifikacji do ustalenia uposażenie grupy 5, po dziewięciu latach służby - grupy 4, po piętnastu latach służby - grupy 3, po dwudziestu czterech latach służby - grupy 2.
§  3.
Kwalifikowani nauczyciele średnich szkół artystycznych, ognisk kultury plastycznej, szkół umuzykalniających oraz uznanych przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędne z nimi innych zakładów szkolenia artystycznego, otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 5, po trzech latach służby i uzyskaniu kwalifikacji do ustalenia uposażenie - grupy 4, po dziewięciu latach służby - grupy 3, po osiemnastu latach służby - grupy 2, po dwudziestu siedmiu latach służby otrzymują uposażenie grupy 1.
§  4.
Kwalifikowani nauczyciele szkół i zakładów szkolenia artystycznego, określonych w §§ 2 i 3, posiadający zakończone przepisanymi egzaminami studia wyższe, otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 4, po ukończeniu trzech lat służby i uzyskaniu kwalifikacji do ustalenia - uposażenie grupy 3, po dwunastu latach służby - grupy 2 i po dwudziestu jeden latach służby - grupy 1.
§  5.
Niekwalifikowani nauczyciele niższych szkół artystycznych otrzymują uposażenie grupy 6, a jeżeli posiadają zakończone przepisanymi egzaminami studia wyższe - grupy 4.
§  6.
Niekwalifikowani nauczyciele szkół artystycznych i innych zakładów szkolenia artystycznego, określonych w § 3, otrzymują uposażenie grupy 5, a jeżeli posiadają zakończone przepisanymi egzaminami studia wyższe - grupy 4.
§  7.
Minister Kultury i Sztuki określi w porozumieniu z Ministrem Oświaty szkoły i zakłady oraz egzaminy, których ukończenie lub złożenie stanowi dowód posiadania studiów wyższych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  8.
1.
Kwalifikowani nauczyciele zawodu i asystenci w szkołach i innych zakładach szkolenia artystycznego otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 5, po dziewięciu latach służby - grupy 4, po piętnastu latach służby - grupy 3, po dwudziestu czterech latach służby - grupy 2.
2.
Niekwalifikowani nauczyciele zawodu i asystenci w szkołach i innych zakładach szkolenia artystycznego otrzymują uposażenie grupy 5.
§  9.
Wymiar uposażenia i zasady automatycznego przechodzenia do wyższych grup uposażenia wychowawców internatów i burs, jak również nauczycieli oraz pomocniczych sił nauczycielskich nie wymienionych w rozporządzeniu niniejszym może określić czasowo Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  10. 1
1.
Nauczycielom (wychowawcom) zajmującym niżej wymienione stanowiska przysługują następujące dodatki funkcyjne:
1)
dyrektor szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących powyżej 10 oddziałów - 324 zł;
2)
dyrektor szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących od 4 do 10 oddziałów - 240 zł;
3)
dyrektor szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących poniżej 4 oddziałów - 192 zł;
4)
zastępca dyrektora szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących ponad 10 oddziałów - 168 zł;
5)
zastępca dyrektora szkoły artystycznej I i II stopnia, liczącej od 4 do 10 oddziałów - 144 zł;
6) 2
kierownik warsztatów w szkole artystycznej szkolącej od 150 uczniów wzwyż - 192 zł;
7)
kierownik świetlicy w szkole artystycznej, liczącej ponad 10 oddziałów - 96 zł;
8)
kierownik wydziału, działu lub sekcji w szkole artystycznej - 168 zł;
9)
kierownik internatu szkolnego, liczącego od 100 wychowanków wzwyż - 144 zł;
10)
kierownik warsztatów w szkole artystycznej szkolącej poniżej 150 uczniów - 168 zł;
11)
kierownik świetlicy w szkole artystycznej, liczącej od 4 do 10 oddziałów - 72 zł;
12)
kierownik świetlicy w szkole artystycznej, liczącej poniżej 4 oddziałów - 50 zł;
13)
kierownik internatu szkolnego, liczącego poniżej 100 wychowanków - 96 zł.
2.
Stawki dodatku funkcyjnego przewidziane w ust. 1 dotyczą odpowiednio nauczycieli (wychowawców) liceów bibliotekarskich oraz innych równorzędnych zakładów szkolenia bibliotekarskiego, podległych Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  11. 3
1.
Nauczycielom szkół i innych zakładów szkolenia artystycznego przysługuje dodatek służbowy w następującej wysokości:

1) nauczycielom i nauczycielom zawodu uznanym

przez Ministra Kultury i Sztuki za wybitnych

pedagogów lub specjalistów 180 zł

2) kwalifikowanym nauczycielom 90 zł

3) niekwalifikowanym nauczycielom oraz

nauczycielom zawodu i asystentom 58 zł

2.
Liczbę osób objętych dodatkiem przewidzianym w ust. 1 pkt 1 ustala Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrami Oświaty oraz Finansów.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.
1 § 10:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1952 r. (Dz.U.52.41.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1952 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1953 r. (Dz.U.53.5.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1953 r. (Dz.U.53.38.165) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1953 r.

2 § 10 pkt 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1953 r. (Dz.U.53.38.165) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 października 1953 r.
3 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1953 r. (Dz.U.53.5.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.17.143

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady zaszeregowania i przechodzenia do wyższych grup uposażenia oraz dodatki funkcyjne i służbowe nauczycieli państwowych szkół artystycznych.
Data aktu: 01/04/1950
Data ogłoszenia: 24/04/1950
Data wejścia w życie: 24/04/1950, 01/01/1949