Sposób oznaczania w księdze hipotecznej (gruntowej) nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej i sposób składania i przechowywania w sądzie wniosków oraz dokumentów dotyczących takich nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 sierpnia 1946 r.
o sposobie oznaczania w księdze hipotecznej (gruntowej) nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej i o sposobie składania i przechowywania w sądzie wniosków oraz dokumentów dotyczących takich nieruchomości.

Na podstawie art. 6 dekretu z dnia 8 sierpnia 1946 r. o wpisywaniu w księgach hipotecznych (gruntowych) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 233) zarządzam, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego oznaczenia artykuły odnoszą się do dekretu z dnia 8 sierpnia 1946 r. o wpisywaniu w księgach hipotecznych (gruntowych) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 233).
§  2.
Działki nadane w trybie dekretu z dnia 6 września 1944 r. w przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13) oznacza się przez uwidocznienie opisu granic (art. 3):
1)
na obszarze mocy obowiązującej kodeksu Napoleona i tomu X cz. 1 Zwodu Praw - w dziale pierwszym wykazu hipotecznego;
2)
na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego - w oddziale pierwszym karty stanu majątkowego (rybryka: "oznaczenie parcel");
3)
na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego niemieckiego - w spisie posiadłości (rybryka 7).
§  3.
Jeżeli działki nadane nie wyczerpują całego obszaru nieruchomości, z której zostały odłączone, należy w wykazie hipotecznym (wykazie księgi gruntowej) tej nieruchomości uwidocznić opis granic pozostałego obszaru, stosując odpowiednio przepisy § 2.
§  4.
Do nieruchomości oznaczonych przez opis granic nie stosuje się przepisów o uzgadnianiu księgi gruntowej z katastrem.
§  5.
W przypadku, gdy księga hipoteczna (gruntowa) uległa zniszczeniu lub nie jest urządzona (art. 4), sąd właściwy do prowadzenia księgi hipotecznej (gruntowej) zarządza w miejsce wpisu złożenie zgłoszonego wniosku wraz z dokumentami.
§  6.
Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego i niemieckiego złożenie wniosku, dotyczącego nadanej działki, wraz z dokumentami następuje również w tym przypadku, gdy księga gruntowa istnieje, jednak brak w niej wykazu nieruchomości, z której została odłączona.
§  7.
Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego do złożenia wniosku wraz z dokumentami stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia z dnia 26 marca 1916 r. o sądowym składaniu dokumentów celem nabycia praw rzeczowych na nieruchomościach i budowach, nie wpisanych do ksiąg gruntowych (Dz. u. p. aust. Nr 87), na obszarze mocy obowiązującej kodeksu Napoleona, tomu X cz. 1 Zwodu Praw i kodeksu cywilnego niemieckiego przepisy poniższe:
1)
Dla każdej nieruchomości zakłada się oddzielne akta; założenie ich następuje z chwilą zgłoszenia wniosku o wpis.
2)
Do akt należy składać wszelki pisma, dotyczące nieruchomości, a zwłaszcza wniosek urzędu ziemskiego wraz z dokumentami oraz postanowienie sądu o ich złożeniu. W karcie przeglądowej (§ 131 regulaminu ogólnego wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich - Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 110, poz. 905) należy zaznaczyć krótką treść pisma i kartę akt.
3)
Jeżeli dla nieruchomości, z której odłączono działkę, akta już zostały założone, zakłada się dla tej działki oddzielne akta i składa się do nich wniosek wraz z dokumentami oraz postanowienie sądu o złożeniu, czyniąc o tym wzmiankę w aktach nieruchomości, z której działkę odłączono.
4)
Każde założenie akt wpisuje się do repertorium "Dh" (załącznik). Sygnatura akt odpowiadać powinna przepisowi § 123 powołanego w pkt 2 regulaminu ogólnego.
5)
Właścicieli nieruchomości wpisuje się do ogólnego skorowidza właścicieli, przy czym należy odwołać się do akt zamiast do księgi hipotecznej (gruntowej).
6)
Poza tym do spraw o złożenie wniosku wraz z dokumentami stosuje się odpowiednio obowiązujące na poszczególnych obszarach prawnych przepisy o postępowaniu hipotecznym.
§  8.
Dokument, stwierdzający prawo własności nabywcy działki (art. 4 ust. 1), należy wydawać według następującego wzoru:

dnia ................

"Sąd ................ w .................

Nr Dh ......................

Zaświadcza się, że w aktach Dh .......... Sądu .................

w .......................... złożony został wniosek powiatowego

urzędu ziemskiego w ................. z dnia ...................

Nr ......................... wraz z dokumentami stwierdzającymi

nabycie przez.................................................

nieruchomości.................................................

(działki z nieruchomości......................................)

położonej w gminie ............................................

i opisanej w powyższych aktach. Nabycie nastąpiło w trybie

dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy

rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13). Złożenie wniosku

wraz z dokumentami ma skutek wpisu prawa własności do księgi

hipotecznej (gruntowej).

Pieczęć. Podpis Sędziego".

§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

Repertorium "Dh"

Nr porządkowy Data założenia akt Oznaczenie nieruchomości Właściciel nieruchomości Data postanowienia sądu o złożeniu Data wydania dokumentu stwierdzającego prawo własności Uwagi
1 2 3 4 5 6 7

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.39.235

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób oznaczania w księdze hipotecznej (gruntowej) nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej i sposób składania i przechowywania w sądzie wniosków oraz dokumentów dotyczących takich nieruchomości.
Data aktu: 10/08/1946
Data ogłoszenia: 30/08/1946
Data wejścia w życie: 30/08/1946