Ustrój specjalnego szkolnictwa muzycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 7 grudnia 1945 r.
w sprawie ustroju specjalnego szkolnictwa muzycznego.

Na podstawie art. 58 ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 389) i art. 1 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 15 września 1944 r. o zakresie działania i organizacji Resortu Kultury i Sztuki (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 25) zarządzam, co następuje:
§  1.
Szkoły muzyczne dzielą się na zawodowe i umuzykalniające.
§  2.
Zadaniem szkół muzycznych zawodowych jest kształcenie uczniów na muzyków zawodowych przez równomierne przyswajanie im wybranej specjalności i koniecznych przedmiotów uzupełniających.
§  3.
Zadaniem szkoły umuzykalniającej jest podniesienie poziomu muzycznego uczniów przez przyswojenie im elementów ogólnego wykształcenia muzycznego.
§  4.
Szkoły muzyczne zawodowe dzielą się na niższe, średnie i wyższe.
§  5.
Zadaniem niższej szkoły muzycznej jest kształcenie w muzyce dzieci pomiędzy siódmym a czternastym rokiem życia i przygotowanie ich do zawodowego kształcenia się w muzyce, przez:
a)
pogłębianie i rozwijanie ich wrażliwości na muzykę,
b)
przyswajanie im elementarnych, teoretycznych wiadomości o muzyce,
c)
naukę gry na instrumentach muzycznych dostępnych dla dzieci.
§  6.
Kurs nauki w niższej szkole muzycznej jest pięcioletni. Osoby, które ukończyły niższą szkołę muzyczną mogą wstąpić do średniej szkoły muzycznej.
§  7.
Zadaniem średniej szkoły muzycznej jest kształcenie w muzyce młodzieży między dwunastym a dwudziestym rokiem życia przez przyswajanie jej wiadomości teoretycznych i sztuki praktycznej w zakresie, umożliwiającym wykonywanie zawodu muzycznego.
§  8.
Kurs nauki w średniej szkole muzycznej jest sześcioletni. Osoby, które ukończyły średnią szkołę muzyczną, mogą wstąpić do wyższej szkoły muzycznej.
§  9.
Średnia szkoła muzyczna obejmuje naukę w następujących specjalnościach:
1)
gry na wszelkich instrumentach muzycznych,
2)
śpiewu solowego,
3)
teorii muzyki,
4)
nauczanie śpiewu i muzyki w szkołach ogólnokształcących.
§  10.
Celem wyższej szkoły muzycznej jest wykształcenie w poszczególnych dziedzinach muzyki twórczej i odtwórczej artystów muzyków i pedagogów.
§  11.
Czas trwania nauki w wyższej szkole muzycznej dla poszczególnych wydziałów ustali zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki.
§  12.
Szkoła umuzykalniająca nie ma określonego czasokresu nauki, a ukończenie jej jest uzależnione od przerobienia przewidzianego planem programu nauczania. Absolwenci szkoły umuzykalniającej mogą być dopuszczeni do egzaminów końcowych w średniej szkole muzycznej. Po złożeniu tych egzaminów przysługują im prawa osób, które ukończyły średnią szkołę muzyczną.
§  13.
Plany i programy nauczania w szkołach muzycznych oraz zakres wymagań przy egzaminach wstępnych i końcowych ustali zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki.
§  14.
Do prowadzenia szkoły muzycznej niepaństwowej wymagane jest zezwolenie Ministra Kultury i Sztuki.
§  15.
Podanie o zezwolenie (§ 14) należy wnieść przez miejscowo właściwą władzę administracji ogólnej II instancji, ze wskazaniem:
1)
proponowanej nazwy, typu i stopnia szkoły,
2)
miejscowości, w której szkoła ma być otwarta,
3)
adresu i planu lokalu szkolnego,
4)
danych personalnych właściciela szkoły, jeżeli właścicielem jest osoba fizyczna, lub statutu, jeżeli właścicielem jest osoba prawna,
5)
danych personalnych oraz kwalifikacji naukowych i pedagogicznych dyrektora (kierownika) szkoły i grona nauczycielskiego,
6)
inwentarza, instrumentów, pomocy naukowych, biblioteki i t. p.,
7)
liczby uczniów w poszczególnych klasach,
8)
planu finansowo-gospodarczego szkoły.
§  16.
Zezwolenie Ministra Kultury i Sztuki na prowadzenie szkoły muzycznej wyszczególnia:
1)
nazwę, typ, stopień, siedzibę i lokal szkoły,
2)
osobę dyrektora (kierownika) szkoły,
3)
najwyższą i najniższą dopuszczalną ilość uczniów.
§  17.
Wymagane kwalifikacje do nauczania w szkołach muzycznych ustali zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki.
§  18.
Wyższe szkoły muzyczne podlegają bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Sztuki, pozostałe szkoły muzyczne podlegają miejscowo właściwym władzom administracji ogólnej II instancji.
§  19.
Statuty państwowych szkół muzycznych oraz wzór statutu niepaństwowych szkół muzycznych ustala Minister Kultury i Sztuki.
§  20.
Minister Kultury i Sztuki może dla celów doświadczalnych tworzyć lub zezwalać na tworzenie szkół muzycznych odmiennego typu, niż określone w niniejszym rozporządzeniu.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze nie stosuje się do niższych i średnich zawodowych muzycznych szkół ogólnokształcących.
§  22.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia publicznego z dnia 1 czerwca 1937 r. o ustroju szkół artystycznych muzyki (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 343).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.1.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustrój specjalnego szkolnictwa muzycznego.
Data aktu: 07/12/1945
Data ogłoszenia: 17/01/1946
Data wejścia w życie: 17/01/1946