Likwidacja fideikomisu Pszczyńskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lipca 1938 r.
o likwidacji fideikomisu Pszczyńskiego.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 7 sierpnia 1937 r. o zniesieniu fideikomisu Pszczyńskiego (Dz. U. R. P. Nr 60, poz. 474) zarządza się co następuje:
§  1.
Wszelkie uprawnienia członków rodziny oparte na przepisach prawnych, normujących ustrój fideikomisu Pszczyńskiego lub na podstawie uchwał rodzinnych, wygasły z dniem 13 sierpnia 1937 r. jako w dniu rozwiązania fideikomisu. Wyjątek stanowią uprawnienia do świadczeń majątkowych nabyte przed tą datą w postaci: utrzymania, mieszkania, apanaży, wyprawy, pensji wdowiej, kosztów wychowania i kształcenia; ustają one ze śmiercią uprawnionego, o ile nie wygasły wcześniej w myśl przepisów o ustroju byłego fideikomisu, w myśl uchwał rodzinnych, lub umów szczególnych.
§  2.
Za zobowiązania obciążające majątek fideikomisowy lub samego dzierżyciela w dniu 13 sierpnia 1937 r., odpowiada osoba, która w tym dniu stała się pełnoprawnym właścicielem majątku fideikomisowego, względnie jej spadkobiercy, według zasad odpowiedzialności z tytułu spadkobrania.
§  3.
Wierzyciele posiadający roszczenia z tytułu zobowiązań, obciążających majątek fideikomisowy mogą żądać zabezpieczenia rzeczowego tych roszczeń, o ile w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego zgłoszą do sądu hipotecznego wniosek w trybie, odpowiadającym przepisom postępowania hipotecznego, o ujawnienie zabezpieczenia w księdze gruntowej choćby przez ostrzeżenie. Wierzytelnościom zgłoszonym w tym terminie służy równy stopień pierwszeństwa.
§  4.
(1)
Za nieujawnione w księdze gruntowej do dnia 13 sierpnia 1937 r. zobowiązania, które obciążały majątek fideikomisowy oraz za zobowiązania osobiste dzierżyciela tego majątku nie odpowiadają części majątku fideikomisowego, które zostały lub zostaną zbyte:
1)
Skarbowi Państwa na pokrycie podatków, opłat stemplowych i skapitalizowanych opłat górniczych;
2)
podmiotom prawnym według Programu Sanacyjnego z dnia 24 kwietnia 1937 r. przyjętego przez dzierżyciela majątku fideikomisowego, w szczególności:
a)
Państwowemu Bankowi Rolnemu na spłatę wierzycieli zagranicznych;
b)
spółkom akcyjnym tytułem wkładu rzeczowego;
c)
na zaspokojenie zobowiązań wobec Kasy Pensyjnej i Zapomogowej Urzędników Książęco - Pszczyńskich w Pszczynie z tytułu zobowiązań dopłat emerytalnych;
3)
na zaspokojenie zobowiązań patronackich oraz na zaspokojenie roszczeń Pszczyńskiego Bractwa Górniczego.
(2)
Hipoteki lub długi gruntowe ustanowione w myśl wymienionego Programu Sanacyjnego w związku z zabezpieczeniem lub zaspokojeniem zobowiązań wobec Kasy Pensyjnej i Zapomogowej Urzędników Książęco-Pszczyńskich w Pszczynie, korzystają z pierwszeństwa przed wszystkimi zobowiązaniami nieujawnionymi w księdze gruntowej do dnia 13 sierpnia 1937 r., które obciążały majątek fideikomisowy, oraz zobowiązaniami osobistymi dzierżyciela tego majątku.
§  5.
(1)
Sąd hipoteczny niezwłocznie zarządzi z urzędu wykreślenie w księgach gruntowych wpisów dotyczących węzła fideikomisowego.
(2)
Równocześnie sąd hipoteczny zarządzi z urzędu wpisanie w księgach gruntowych wzmianki, że nieruchomość podlega ograniczeniom określonym w rozporządzeniu niniejszym.
(3)
Po wykreśleniu wpisu dotyczącego węzła fideikomisowego a przed upływem dwóch lat od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, sąd hipoteczny może zarządzić wpis do ksiąg gruntowych jedynie zmian w tytule własności majątku byłego fideikomisu, wynikających ze spadkobrania, oraz wszelkich zmian, wynikających z umów zawartych w zakresie przewidzianym w paragrafie poprzedzającym. Wpisy mogą być dokonywane również w formie ostrzeżeń hipotecznych. W przypadku zbycia majątku fideikomisowego (§ 4) sąd hipoteczny wykreśli z urzędu wzmiankę, o której mowa w ust. (2) równocześnie z wpisem zmiany tytułu własności. Ograniczenia hipoteczne przewidziane w ustępie niniejszym nie dotyczą wpisów opartych na tytułach publicznoprawnych, w szczególności nie dotyczą one wpisów związanych z wykonaniem reformy rolnej.
(4)
Po dwóch latach od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, sąd hipoteczny załatwi przede wszystkim wnioski o wpis zabezpieczeń roszczeń wymienionych w § 3, po czym wykreśli wzmiankę, o której mowa w ust. (2) i przystąpi do rozpatrzenia wszelkich innych wniosków hipotecznych.
§  6.
Do czasu wykreślenia wzmianki, o której mowa w § 5 ust. (2), egzekucja z substancji majątku byłego fideikomisu jest niedopuszczalna.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Sprawiedliwości i Skarbu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.51.398

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Likwidacja fideikomisu Pszczyńskiego.
Data aktu: 13/07/1938
Data ogłoszenia: 22/07/1938
Data wejścia w życie: 22/07/1938