Ograniczenia, dotyczące uprawiania handlu i przemysłu, wznoszenia budowli i zamieszkiwania na terenie wolnych obszarów celnych w portach morskich, oraz ograniczenia ruchu osobowego pomiędzy wolnemi obszarami celnemi w portach morskich a resztą polskiego obszaru celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SKARBU, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 25 października 1934 r.
o ograniczeniach, dotyczących uprawiania handlu i przemysłu, wznoszenia budowli i zamieszkiwania na terenie wolnych obszarów celnych w portach morskich, oraz ograniczeniach ruchu osobowego pomiędzy wolnemi obszarami celnemi w portach morskich a resztą polskiego obszaru celnego.

Na podstawę art. 3 ust. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) o prawie celnem zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Zakłady przemysłowe mogą być tworzone na terenie wolnych obszarów celnych na podstawie zezwolenia władz portowych w porozumieniu z władzami celnemi i na warunkach w tem zezwoleniu wymienionych.
2)
Osoby (firmy), posiadające na terenie wolnego obszaru celnego zakłady przemysłowe, obowiązane są do prowadzenia ksiąg towarowych, umożliwiających sprawdzenie w każdym czasie ilości towarów wprowadzonych do zakładu, znajdujących się w nim oraz wyprowadzonych z zakładu. Księgi te powinny być przechowywane w zakładzie na terenie wolnego obszaru i w każdym czasie przedstawiane władzom portowym i skarbowym na ich żądanie.
§  2.
1)
Tworzenie na terenie wolnego obszaru celnego zakładów handlowych odbywa się na podstawie zezwolenia władz portowych wydanego w porozumieniu z władzami celnemi na warunkach w tem zezwoleniu wymienionych. Nie dotyczy to składów prywatnych, zakładów spożywczych i przedsiębiorstw zaopatrywania statków, co do których obowiązują postanowienia §§ 3, 4 i 5 niniejszego rozporządzenia.
2)
Do zakładów, wymienionych w zdaniu pierwszem poprzedniego ustępu, mają zastosowanie przepisy § 1 ust. 2.
3)
Handel detaliczny na terenie wolnego obszaru celnego jest wzbroniony z wyjątkiem detalicznego handlu, prowadzonego przez zakłady spożywcze (§ 4) i przedsiębiorstwa zaopatrywania statków (§ 5). W wyjątkowych przypadkach władze celne w porozumieniu z władzami portowemi mogą zezwolić czasowo na detaliczną sprzedaż towarów, ustalając zarazem sposób kontroli i odprawy celnej. Branie próbek towarowych dla celów handlowych nie uważa się za handel detaliczny.
§  3.
1)
Prywatne składy do przechowywania towarów mogą być zakładane na terenie wolnego obszaru celnego na podstawie zezwolenia, wydanego przez władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi i na warunkach w tem zezwoleniu wymienionych.
2)
Przedsiębiorcy składów obowiązani są prowadzić dla wszystkich przechowywanych towarów księgi składowe. Władzom celnym przysługuje prawo wglądu do tych ksiąg.
§  4.
1)
Sprzedaż artykułów spożywczych dla spożycia na terenie wolnego obszaru może się odbywać w zakładach, posiadających specjalne zezwolenia i na warunkach w tych zezwoleniach ustalonych. Zezwolenia udzielają władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi.
2)
Towary krajowe, przeznaczone do spożycia w tych zakładach, są wolne od cła wywozowego i ograniczeń wywozowych. Towary zaś zagraniczne, przywożone w celu spożycia ich w tych zakładach, podlegają odprawie celnej i ograniczeniom przywozowym na zasadach ogólnych, stosowanych przy przywozie towarów z zagranicy.
3)
Zakłady spożywcze na terenie wolnego obszaru pozostają pod kontrolą władz celnych i obowiązane są do prowadzenia specjalnych ksiąg kontrolnych. Władzom celnym przysługuje prawo wglądu do tych ksiąg oraz porównania ich ze stanem zapasów.
§  5.
1)
Przedsiębiorstwa zaopatrywania statków mogą powstawać na terenie wolnego obszaru celnego na podstawie specjalnego pozwolenia, wydanego przez władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi.
2)
Zaopatrywanie statków morskich, utrzymujących żeglugę z portami zagranicznemi, odbywa się na podstawie pisemnych zamówień właścicieli, kapitanów lub maklerów statków, przyczem nabyte towary są wolne od ograniczeń wywozowych oraz od opłat celnych, monopolowych i podatków spożywczych.
§  6.
1)
Wyrób, oczyszczanie i odwadnianie oraz przerób artykułów monopolowych lub podlegających opłatom monopolowym, jak również prowadzenie składów do przechowywania tych artykułów i zakładów handlu temi artykułami, w tem także i detalicznej ich sprzedaży, wymaga, niezależnie od warunków określonych w paragrafach 1 - 5 niniejszego rozporządzenia, zezwolenia władz skarbowych, właściwych dla spraw monopolowych, na warunkach przez nie ustalanych.
2)
Kontrolę obrotu artykułami, stanowiącemi przedmiot monopolów państwowych lub podlegającemi opłatom monopolowym, wykonywają władze skarbowe.
§  7.
1)
Zamieszkiwanie na terenie wolnego obszaru jest w zasadzie niedozwolone. Wyjątki mogą być czynione za zezwoleniem władz portowych w porozumieniu z władzami celnemi dla urzędników i funkcjonarjuszów państwowych, których stała obecność na terenie wolnego obszaru jest nieodzowna, oraz dla tych osób, których obecność na terenie wolnego obszaru jest konieczna ze względu na ochronę objektów osobom tym powierzonych lub też ze względu na charakter danego przedsiębiorstwa.
2)
Z wyjątkiem osób urzędowych, osób zamieszkujących na terenie wolnego obszaru celnego oraz osób należących do załogi statków, stojących w wolnym obszarze, wstęp na teren wolnego obszaru bez specjalnej przepustki jest wzbroniony. Przepustki wydają władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi.
3)
Ruch osobowy między wolnym obszarem celnym, a resztą obszaru celnego traktuje się pod względem celnym tak samo, jak ruch osobowy przez granicę celną. Przekraczanie granicy wolnego obszaru dozwolone jest tylko przez ustalone na ten cel przejścia, znajdujące się pod dozorem celnym.
§  8.
Wznoszenie budowli na terenie wolnego obszaru celnego może się odbywać na podstawie specjalnego zezwolenia, wydanego przez władze portowe i na warunkach w tem zezwoleniu ustalonych.
§  9.
Przepisy ustaw szczególnych i rozporządzeń, dotyczące spraw objętych art. 3 ust. 7 prawa celnego, mają zastosowanie na terenie wolnych obszarów celnych niezależnie od przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 30 października 1934 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.97.888

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenia, dotyczące uprawiania handlu i przemysłu, wznoszenia budowli i zamieszkiwania na terenie wolnych obszarów celnych w portach morskich, oraz ograniczenia ruchu osobowego pomiędzy wolnemi obszarami celnemi w portach morskich a resztą polskiego obszaru celnego.
Data aktu: 25/10/1934
Data ogłoszenia: 30/10/1934
Data wejścia w życie: 30/10/1934