Zmiana granic miasta Głowna w powiecie brzezińskim, województwie łódzkiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 6 lipca 1934 r.
o zmianie granic miasta Głowna w powiecie brzezińskim, województwie łódzkiem. *

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895), zarządzam co następuje:
§  1.
a) Z gminy wiejskiej Bratoszewice w powiecie brzezińskim, województwie łódzkiem wyłącza się:

stację kolejową Głowno z pasem gruntów toru kolejowego, o obszarze 31.4800 ha;

część majątku Bratoszewice, noszącą nazwę "Zakłady Przemysłowe Głowno" nie wydzieloną hipotecznie, a oddzieloną od pozostałej części majątku linją kolejową bocznicy wiodącej ze stacji Głowno do fabryki Hula Józefów, począwszy od gruntów kolejowych do przecięcia z rzeką Mrożycą, o obszarze 20,8600 ha;

część folwarku Warchałów, noszącą nazwę hipoteczną "Część folwarku Warchałów posiadłość Roszczyka" o obszarze 1 ha;

miejscowość Warchałów Nr. I o obszarze 1.3920 ha;

osadę Warchałów Nr. II o obszarze 7.4854 ha;

osadę Warchałów Nr. VI i VII o obszarze 3 ha;

letnisko Warchałów lit. A o obszarze 7.9941 ha;

osadę Zabrzeźnia Nr. VII noszącą nazwę "Cichorajka" o obszarze 13.5850 ha;

rozparcelowaną część majątku Zabrzeźnia z folwarkiem, położoną po wschodniej stronie toru kolejowego od Warohałowa do przejazdu kolejowego na trakcie Bielawskim, o obszarze 123.1000 ha;.

część majątku Zabrzeźnia, stanowiącą łąki, położone pomiędzy dawniejszą granicą Główna, Borówką i parcelami Swoboda o obszarze 28 ha;

kolonję Kadzielin Poduchowny o obszarze 53.76 ha;

część kolonji Kamień Paleniec położoną po wschodniej stronie szosy Głowno-Łowicz, graniczącą od północy ze wsią Toporów, od wschodu ze wsią Paleniec i od południa z Borówką oraz dawną granicą m. Główna o obszarze 64.96 ha;

miejscowości: Borówka Nr. I o obszarze 7.4280 ha;

Borówka Nr. II o obszarze 18.7762 ha;

Borówka Nr. III o obszarze 28.7216 ha;

Borówka Nr. IV o obszarze 34.8119 ha;

Borówka pofolwarczna i cegielnia o obszarze 51.91 ha;

Borówka zagajnik nierozparcelowany o obszarze 24.19 ha;

część wsi Paleniec las, o obszarze 16.80 ha.

b)
Z gminy wiejskiej Dmosin w powiecie brzezińskim, województwie łódzkiem wyłącza się miejscowości:

parcele Swoboda z gruntów folwarku Osiny, oddzielone od strony południowej od wsi i folwarku Osiny drogą wiodącą od młyna na Bykowcu przy rzece Mrożycy do fabryki Huta-Józefów o obszarze 113.4700 ha;

osadę fabryczną Huta - Józefów wraz ze stawami o obszarze 42.3200 ha;

- wymienione wyżej pod a) i b) miejscowości oraz wszystkie grunta leżące pomiędzy dawną granicą miasta, a granicą opisaną w § 2 - włącza się do miasta Główna w powiecie brzezińskim, województwie łódzkiem.

§  2.
Granica rozszerzonego miasta Głowna będzie następująca: rozpoczynając od punktu położonego na drugim kilometrze szosy Głowno - Łowicz, w miejscu przecięcia się granicy kolonji Kadzielin - Poduchowny i wsi Kamień z wyżej wymienioną szosą, granica biegnie drogą polną oddzielającą kolonję Kadzielin Poduchowny od gruntów wsi Kamień, w kierunku zachodnim linją prostą 260 m. następnie załamuje się w kierunku północno-zachodnim w dalszym ciągu tą samą drogą polną w linji prostej długości 336 m i dochodzi do gruntów majątku Zabrzeźni. Od tego miejsca granica skręca ku południo-zachodowi i linją prosta po drodze polnej biegnie 775 m między kolonja Kadzielin Poduchowny a gruntami Zabrzeźni, załamuje się ku północo-zachodowi w linji prostej na przestrzeni 1.300 m, przecina pola majątku Zabrzeźni aż do przejazdu kolejowego na trakcie Bielawskim, przechodzi po wschodniej granicy przejazdu kolejowego na drugą stronę toru kolejowego i biegnie po północno-zachodniej granicy gruntów państwowych kolejowych, opuszczając się ku południowi tworzy linję wygiętą w kilku miejscach załamaną długości 2.450 m, przecina tor kolejowy po przejeździe kolejowym, na drodze od stacji osobowej do parceli Bratoszewice Nr. I.

Następnie granica biegnie po południowo - zachodniej krawędzi toru kolejowego bocznicy Głowno - Huta Józefów do przecięcia z rzeką Mrożycą, tworząc linję wygiętą długości 580 m. W dalszym ciągu granicę tworzy lewy brzeg w górę rzeki Mrożycy, do młyna na Bykowcu. Przy młynie na Bykowcu przechodzi na prawy brzeg rzeki Mrożycy do kopca granicznego gmin wiejskich Dmosina i Bratoszewic. W dalszym ciągu granica biegnie ulicą między parcelami Swoboda i wsią Osiny w kierunku południowo-wschodnim, jako linja prosta długości 921 m, następnie załamuje się w kierunku wschodnim i biegnie wzdłuż ulicy pomiędzy parcelami Swobody i wsią Osiny, jako linja prosta długości 261 m, dochodząc do szosy Głowno - Dmosin granica zakręca ku południowi i po wschodniej krawędzi szosy dochodzi do gruntów folwarku Osiny, tworząc linję prostą długości 180 m. Zbacza ku wschodowi i biegnie po rowie granicznym między gruntami Huty Józefów i folwarkiem Osiny, aż do rzeki Mrogi, tworząc linję łamaną długości 385 m. Po przecięciu rzeki Mrogi w dalszym ciągu granica biegnie drogą poprzez las fabryki Huta - Józefów linja dwa razy załamana długości 725 m aż do traktu wiodącego do cegielni Borówka. Następnie granica załamuje się ku wschodowi, a później ku południowi, między gruntami fabrycznemi Huty Józefów, a lasem Borówki, tworząc linję długości 1.415 m i dochodzi do kopca granicznego trzech gmin wiejskich: Dmosina, Bratoszewic i Lubiankowa. W dalszym ciągu granica zbacza ku północo-wschodowi i biegnie rowem między polami gminy wiejskiej Bratoszewic i Lubiankowa aż do przecięcia z rzeką Brzuśnią, przecinając takową, tworzy linję raz lekko załamaną długości 880 m. Następnie biegnąc prawym brzegiem rzeki Brzuśni na długości 1020 m granica dochodzi do parceli Borówki, zakręca na północo-wschód i biegnie drogą polną między polami wsi Paleniec z jednej strony, a parcelą Borówki i kolonji Kamień Paleniec z drugiej strony na przestrzeni 2.010 m do wsi Toporów. Załamuje się na północo-zachód granicą między kolonją Kamień Paleniec, a wsią Toporów i w odległości 362 m dochodzi do szosy Głowno - Łowicz. Załamuje się na szosie ku miastu Głownu i południowo-wschodnią krawędzią szosy linją długości 400 m dochodzi do punktu wyjścia.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 1970 r. w województwie łódzkim wyłącza się z miasta Głowno w powiecie łowickim obszar gruntów o powierzchni 115,09 ha położony w północnej części tego miasta i włącza się go do gromady Głowno w tymże powiecie, zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1969 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwie łódzkim (Dz.U.69.37.319).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.60.514

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic miasta Głowna w powiecie brzezińskim, województwie łódzkiem.
Data aktu: 06/07/1934
Data ogłoszenia: 10/07/1934
Data wejścia w życie: 10/07/1934