Sporządzanie planów pól górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 9 maja 1933 r.
o sporządzaniu planów pól górniczych.

Na podstawie art. 167 ustęp (1) Prawa Górniczego, wydanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654), zarządzam co następuje:
§  1.
Przy sporządzaniu planów pól górniczych, o których mowa w art. 33, 58 i 62 Prawa Górniczego, mierniczy górniczy powinni stosować zawarte w załączniku do rozporządzenia niniejszego "Przepisy o sporządzaniu planów pól górniczych".
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc przepisy, dotyczące przedmiotu unormowanego rozporządzeniem niniejszem.

ZAŁĄCZNIK 

Przepisy o sporządzaniu planów pól górniczych.

§ 1.
Jeżeli plan pola górniczego, sporządzony w skali przepisanej rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 maja 1933 r. o podziałce przepisanej dla planów pól górniczych (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 483) nie uwydatnia w dostatecznej mierze pewnych szczegółów sytuacji, wymagających z natury rzeczy dokładniejszego przedstawienia, to obok planu sytuacyjnego należy dla tych szczegółów sporządzić rysunek dodatkowy w większej podziałce.
§  2.
Położenie punktu odkrycia i objektów, służących do orjentacji, powinno być ustalone na podstawie pomiarów, nawiązanych do pomiarów państwowych, lub, w braku ich na tym terenie, do systemu lokalnego, zgodnie ze wskazówkami, otrzymanemi w każdym poszczególnym przypadku od właściwego Wyższego Urzędu Górniczego.
§  3.
Plan sytuacyjny pola górniczego powinien być wykonany na podstawie pomiarów, przeprowadzonych według ogłaszanych w Monitorze Polskim instrukcyj Ministra Przemysłu i Handlu co do wykonywania pomiarów pól górniczych.

Przy sporządzaniu planów sytuacyjnych pól górniczych na obszarach, objętych mapą katastralną, można dla oznaczenia sytuacji pól wykorzystać dane tych map.

§  4.
Położenie punktu odkrycia i punktu załamania linij granicznych pola górniczego powinny być podane w spółrzędnych płaskich prostokątnych, nawiązanych do systemów, przewidzianych w § 2 przepisów niniejszych.
§  5.
Jeżeli linja graniczna pola górniczego często się załamuje, np. gdy przebiega wzdłuż koryta rzeki, granic wsi, osad, gmin, powiatów i t. p., wówczas należy podać spółrzędne wierzchołków kątów wieloboku pomocniczego, utworzonego wzdłuż granicy pola, o wszystkie punkty załamania linji granicznej, odcięte do boków wieloboku, należy wyznaczyć długościami rzędnych i odciętych.
§  6.
Obliczenie powierzchni pola górniczego powinno być uskutecznione przy pomocy spółrzędnych.
§  7.
Na planie sytuacyjnym oznacza się punkt odkrycia kółeczkiem podwójnem czerwonem o średnicy 3 mm. z wykazaniem obok najmniejszej i największej odległości od granic pola.
§  8.
Wysokość punktu odkrycia powinna być podana na planie sytuacyjnym w odniesieniu do ustalonego urzędowo poziomu zera. W razie braku urzędowych pomiarów wysokości w pobliżu pola górniczego, należy się zwrócić o wskazówki do właściwego Wyższego Urzędu Górniczego.
§  9.
Na planie należy przedstawić położenie punktu odkrycia oraz widoczne objekty na powierzchni, które służyły dla orjentacji przy ustaleniu położenia tego punktu. Dane te powinny odpowiadać odnośnym danym zgłoszenia o odkryciu i danym protokółu urzędowego badania odkrycia.
§  10.
Granicę pola górniczego oraz pól sąsiednich należy oznaczać na planie następującemi kolorami: granice pól, nadawanych na węgiel kamienny - karminowym, na rudy cynku - żółtym, na rudy żelaza - zielonym, na rudy ołowiu - niebieskim i na inne minerały - bronzowym.
§  11.
Na planie pola górniczego należy nadto:
a)
umieścić napis tytułowy następującej treści:

"Plan pola górniczego ...... (nazwa), nadanego na ...... (nazwa minerału) w ...... (nazwa miejscowości, gminy, powiatu i województwa).

Powierzchnia pola górniczego (liczba m2)",

b)
umieścić nazwy miejscowości, wsi i t. p" wykonane czarnym tuszem, oraz nazwy sąsiednich pól górniczych w kolorach, wskazanych w § 10,
c)
oznaczyć punkty załamania granic pola górniczego literami wielkiemi lub liczbami rzymskiemi, a linje granic kierunkami (północnemi kątami) oraz długościami np. w 272°/125 m, sposób następujący:
d)
oznaczyć południk oraz podać podziałkę i tablicę spółrzędnych punktów granicznych.

Plan pola górniczego powinien być podpisany przez jego wykonawcę (mierniczego górniczego lub upoważnionego mierniczego przysięgłego).

§  12.
Opis granic pola górniczego należy rozpoczynać od punktu załamania granicy pola przyjętego przy wykonywaniu pomiarów, jako punkt początkowy, i oznaczonego na planie literą A lub cyfrą rzymską I. Idąc w kierunku ruchu wskazówki zegara opisuje się granicę pola górniczego, oznaczając kierunki linij granicznych kątami północnemi, długości w metrach i podając orjentacyjne szczegóły, jak drogi, linje graniczne własności gruntowych, granice gmin, powiatów i województw i t. p. wzdłuż których przechodzi granica pola górniczego. W opisie należy podać spółrzędne punktów granicznych.
§  13.
Tytuł rejestru pomiarowego powinien brzmieć:

"Rejestr Pomiarowy pola górniczego ...... (nazwa), nadanego na.. (nazwa minerału) w ...... (nazwa miejscowości, gminy, powiatu i województwa).

Powierzchnia pola górniczego (liczba) m2".

Rejestr powinien być sporządzony według następującego schematu:

Nr. Nr. działek gruntu Nazwisko i imię właściciela gruntu Obszar gruntów Uwagi
porządkowy w/g planu pola górniczego w/g tabeli katastralnej, lub likwidacyjnej Użytków Nieużytków Razem Nr, Nr. innych działek gruntu, które w/g planu pola górn. posiada jeszcze właściciel gruntu
ha m2 ha m2 ha m2

Rejestr pomiarowy sporządza sę w kolejności numerów działek z podaniem Nr. Nr. tabeli katastralnej lub likwidacyjnej, nazwisk i imion właścicieli działek (o ile jest ich kilku, należy podać nazwiska i imiona wszystkich), obszaru gruntów (przy własności wspólnej należy podać powierzchnię działek bez dzielenia na poszczególnych właścicieli). Dla orjentacji należy podać w przedostatniej rubryce numery innych działek, które oprócz wskazanej posiada jeszcze właściciel działki w granicach danego pola górniczego.

§  14.
Plan pola górniczego powinien być przedstawiony Wyższemu Urzędowi Górniczemu w pierworysie i trzech odrysach. Do planów należy dołączyć w jednym egzemplarzu cały obliczeniowy operat pomiarowy (§ 3 przepisów niniejszych).
§  15.
Plan scalenia pól górniczych należy wykonywać również według przepisów niniejszych.
§  16.
Plan sytuacyjny podziału pola górniczego na samoistne pola i plan wymiany części pól górniczych należy wykonać według przepisów niniejszych. Długość linji podziału pola i ich kierunek należy wykazać na planie. Linje podziału należy ustalić w stosunku do dotychczasowych granic całego pola zapomocą liczbowego określenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.64.484

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sporządzanie planów pól górniczych.
Data aktu: 09/05/1933
Data ogłoszenia: 25/08/1933
Data wejścia w życie: 25/08/1933