Oddanie niektórych gruntów, przejętych na własność Państwa.

USTAWA
z dnia 25 marca 1933 r.
o oddaniu niektórych gruntów, przejętych na własność Państwa.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.
(1)
Z nieruchomości ziemskich, przejętych na własność Państwa na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o przejęciu na własność Państwa ziemi w niektórych powiatach Rzeczypospolitej (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 4, poz. 17), na zasadzie dekretów Naczelnego Dowódcy Wojsk Litwy Środkowej Nr. 39, Nr. 213 i Nr. 257 (Dz. U. T. K. R. L. Ś. z dnia 16 grudnia 1920 r. Nr. 9, z dnia 23 kwietnia 1921 r. Nr. 15/25 i z dnia 15 czerwca 1921 r. Nr. 20/30) oraz dekretu Prezesa Tymczasowej Komisji Rządzącej Nr. 469 (Dz. U. T. K. R. L. Ś. z dnia 3 lutego 1922 r. Nr. 5/55), osoby uprawnione mogą otrzymać z zachowaniem postanowień niniejszej ustawy obszary leśne i innego rodzaju grunty nieużyteczne dla celów osadnictwa wojskowego i reformy rolnej lub jeżeli ich użycie na inne cele państwowe nie przedstawia specjalnego interesu dla Państwa.
(2)
Przedmiotem uprawnienia są określone w cz. 1 grunty w takim stanie, w jakim będą się znajdowały w chwili oddania osobom uprawnionym.
Art.  2.

Osobą, uprawnioną w rozumieniu art. 1, jest osoba, która posiada prawo do wynagrodzenia za przejęta na własność Państwa nieruchomość ziemską, z której mają być oddane grunty.

Art.  3.
(1)
W razie oddania gruntów, obciążonych dzierżawami, prawa i obowiązki, wynikające z umów dzierżawnych, przechodzą na osoby uprawnione od dnia oddania.
(2)
Gdy mają być zwrócone grunty z nieruchomości ziemskiej, obciążonej pożyczką instytucji kredytu długoterminowego, instytucja obowiązana jest na żądanie okręgowego urzędu ziemskiego przedstawić w ciągu miesiąca od złożenia tej instytucji planów pomiarowych projekt segregacji pożyczki pomiędzy Skarb Państwa a uprawnionych. W razie niezłożenia projektu segregacji w tym terminie przez instytucję projekt segregacji sporządzi okręgowy urząd ziemski z uwzględnieniem zasad statutu danej instytucji.
Art.  4.

Osoby uprawnione z chwilą oddania im gruntów na zasadzie ustawy niniejszej tracą prawo do wynagrodzenia, służącego im z tytułu przejęcia oddawanych gruntów.

Art.  5.
(1)
O oddaniu gruntów orzeka Minister Rolnictwa i Reform Rolnych. W razie oddawania gruntów, które znajdują się pod zarządem władz, nie podlegających Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych, wydanie decyzji następuje w porozumieniu z właściwym ministrem. Decyzje w zakresie oddawania gruntów są pozostawione całkowitemu swobodnemu uznaniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych. Decyzje te mogą być wydawane do dnia 31 grudnia 1934 r.
(2)
Decyzje o oddaniu gruntów zapadają na skutek żądania lub za zgodą osób uprawnionych. Żądanie winno być złożone na piśmie we właściwym okręgowym urzędzie ziemskim.
(3)
Decyzja o oddaniu gruntów stanowi tytuł własności. Przepisanie prawa własności w księgach hipotecznych może nastąpić na wniosek okręgowego urzędu ziemskiego.
(4)
Wprowadzenie osób uprawnionych w posiadanie oddanych gruntów winno być dokonane przez komisarza ziemskiego protokolarnie. Niestawienie się osób uprawnionych pomimo właściwego wezwania nie stanowi przeszkody do wykonania tej czynności. W tych przypadkach protokóły o wprowadzenie w posiadanie gruntów winny być doręczone osobom uprawnionym w trybie przepisów o postępowaniu adminisitracyjnem.
Art.  6.
(1)
Postępowanie w sprawach, unormowanych niniejszą ustawa, oraz decyzje o oddaniu gruntów wolne są od opłat skarbowych i samorządowych.
(2)
Ujawnienie w hipotece zmiany prawa własności na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz wyników segregacji obciążeń wolne jest od opłat sądowych w postępowaniu hipotecznem, a stawkę wynagrodzenia dla pisarza hipotecznego za wszystkie z tem związane czynności ustała się na 6 zł.
Art.  7.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  8.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.31.264

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Oddanie niektórych gruntów, przejętych na własność Państwa.
Data aktu: 25/03/1933
Data ogłoszenia: 04/05/1933
Data wejścia w życie: 04/05/1933