Tymczasowe organy instytucyj ubezpieczeń społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 listopada 1931 r.
o tymczasowych organach instytucyj ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 67 p. 7, 74 i 81 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) zarządzam co następuje:
§  1.
W instytucjach ubezpieczeń społecznych, w których organa, przewidziane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 193.0 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635), zostały rozwiązane na podstawie art. 67 p. 5 tegoż rozporządzenia, funkcje ich pełnią komisarze lub tymczasowe organa kolegialne.

Również do czasu przeprowadzenia pierwszych wyborów do wymienionych w ustępie poprzednim organów funkcje ich pełnią komisarze lub tymczasowe organa kolegialne, o ile do danej instytucji nie znalazły zastosowania postanowienia art. 74 ustęp drugi powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

§  2.
Mianowanie komisarzy dla pełnienia funkcyj rozwiązanych organów instytucyj ubezpieczeń społecznych oraz zwalnianie tych komisarzy należy do bezpośredniej władzy nadzorczej danej instytucji.

O ile mianowanie lub zwolnienie komisarza następuje przed przeprowadzeniem pierwszych wyborów do organów danej instytucji, aktów tych dokonywa Minister Pracy i Opieki Społecznej, przyczem w odniesieniu do kas chorych na wniosek właściwego okresowego urzędu ubezpieczeń.

Władzą przełożoną komisarza jest we wszystkich, wypadkach, przewidzianych w paragrafie niniejszym, bezpośrednia władza nadzorcza danej instytucji.

§  3.
Stosunek służbowy komisarza ma charakter prywatno-prawny. Wysokość uposażenia komisarza ustalana jest w trybie właściwym dla mianowania danego komisarza.
§  4.
Komisarzowi przysługują uprawnienia, przewidziane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) oraz we właściwych dla danej instytucji ustawach ubezpieczeniowych dla tego kolegjalnego organu, na miejsce którego został on powołany.

Komisarzom, pełniącym czynności rady zarządzającej, mogą być poruczone również kompetencje komisji świadczeniowej względnie komisji' rentowej danej instytucji.

Czynności rady zarządzającej i komisji rewizyjnej lub rozjemczej, jak również czynności obu tych komisyj, nie mogą być łączone w osobie jednego komisarza.

§  5.
Do czasu powołania członków dyrekcji w kasach chorych, a dyrektorów w innych instytucjach ubezpieczeń społecznych w trybie, określonym w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr 81, poz. 635), funkcje ich pełnią w zakresie kompetencji, przewidzianym w powołanem rozporządzeniu i statucie danej instytucji, dotychczasowi dyrektorzy i lekarze naczelni tych instytucyj, a w braku ich powołani specjalnie przez właściwy organ danej instytucji tymczasowi kierownicy i lekarze naczelni.

Powołanie tych osób wymaga zatwierdzenia właściwej władzy nadzorczej.

§  6.
W razie specjalnych okoliczności właściwa władza może zamiast komisarzy ustanawiać w trybie, określonym w § 2 niniejszego rozporządzenia, tymczasowe organa kolegialne.

Kompetencje każdego z tych organów są określone w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. oraz odnośnych ustawach ubezpieczeniowych właściwych dla danego organu i instytucji.

§  7.
Przewodniczącego tymczasowego organu kolegjalnego i jego zastępcę mianuje właściwa władza w trybie, określonym w § 2 niniejszego rozporządzenia. Osoby te posiadają wszystkie prawa i obowiązki, określone dla przewodniczącego danego organu i jego zastępcy odnośnemi postanowieniami rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r., właściwych ustaw ubezpieczeniowych i statutu danej instytucji.
§  8.
Za udział w posiedzeniach tymczasowych organów kolegialnych oraz inne czynności, związane z wykonywaniem swych funkcyj, przewodniczący i członkowie ich otrzymują marki obecności, diety i zwrot poniesionych wydatków według norm, ustalonych w statucie danej instytucji. Przewodniczącym tymczasowych organów kolegialnych może być zamiast marek obecności przyznany w trybie określonym w art. 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. ryczałt miesięczny.
§  9.
Obowiązujące w danej instytucji regulaminy czynności organów kolegjalnych stosują się również do odnośnych organów tymczasowych danej instytucji.
§  10.
W okresie reorganizacji zakładów ubezpieczeń społecznych pomiędzy zastosowaniem do danej instytucji ubezpieczeń społecznych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. (art. 74), a ukonstytuowaniem się organów, powstałych z pierwszych wyborów, Minister Pracy i Opieki Społecznej może określić w drodze instrukcyj, przewidzianych w nadanym tej instytucji przez siebie statucie:

1. kompetencje komisarzy względnie tymczasowych władz i ich przewodniczących,

2. tryb przyznawania wynagrodzenia przewodniczącym władz tymczasowych, oraz

3. tryb współdziałania komisarzy i przewodniczących tymczasowych władz między sobą, jako też z dyrektorem względnie osobą, pełniącą jego funkcje (§ 5).

Regulaminy czynności powyższych organów nadaje Minister Pracy i Opieki Społecznej.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do instytucyj ubezpieczeń społecznych, do których zostały zastosowane postanowienia rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) w myśl art. 74 ustęp pierwszy tegoż rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.112.884

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tymczasowe organy instytucyj ubezpieczeń społecznych.
Data aktu: 30/11/1931
Data ogłoszenia: 31/12/1931
Data wejścia w życie: 31/12/1931