Zmiana niektórych postanowień ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 czerwca 1927 r.
zmieniające niektóre postanowienia ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Artykuły 34, 67, 102, 129 i 154 ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 306) otrzymują brzmienie następujące:

1)
Art. 34. "Jeżeli badanie doprowadzi do uchwały pomyślnej, wydział zgłoszeń wzywa zgłaszającego do złożenia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty, odpowiadającej kosztom druku opisu wynalazku i rysunków. Po złożeniu kwitu wydział zgłoszeń udziela patentu i wciąga go do rejestru patentów; drukuje opis wynalazku wraz z rysunkami jako "opis patentowy"; wydaje zgłaszającemu dokument, zwany patentem, przy dołączeniu jednego egzemplarza opisu patentowego, a nadto ogłasza w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" udzielenie patentu.

Niezastosowanie się w czasokresie trzymiesięcznym do wezwania, określonego w ustępie poprzednim, będzie uważane za cofnięcie zgłoszenia.

W wypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, jeżeli zgłaszający przedstawi ponadto dowód niezamożności, Prezes Urzędu Patentowego może zezwolić na udzielenie patentu i wydrukowanie opisu patentowego przed złożeniem kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty, odpowiadającej kosztom druku tego opisu oraz udzielić co do zwrotu wymienionych kosztów zwłoki najwyżej rocznej, licząc od dnia udzielenia patentu; w razie nieprzedstawienia w tym czasokresie kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty należnej z tytułu zwrotu kosztów druku opisu patentowego - patent gaśnie. Wydział zgłoszeń może wstrzymać wydanie dokumentu, zwanego patentem, do czasu przedstawienia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia należnej kwoty".

2)
Art. 67. "Od opłat powyższych [art. 64-66 w brzmieniu ustawy z dni - 19 grudnia 1924 r. o zmianach opłat, przewidzianych w ustawie z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 5, poz. 41)] zwolnione są władze i urzędy państwowe.

Zgłaszający, który przedstawia dowód ubóstwa, może uzyskać według uznania Urzędu Patentowego zwłokę w uiszczaniu opłat rocznych za pierwsze trzy lata, poczem można zwolnić go od tych opłat, jeżeli patent po upływie trzeciego roku zgaśnie z powodu nieuiszczenia czwartej opłaty".

3)
Art. 102. "Od opłat powyższych [art. 99-101 w brzmieniu ustawy z dnia 19 grudnia 1924 r. o zmianach opłat, przewidzianych w ustawie z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 5, poz. 41)], o ile dotyczą one wzorów użytkowych, zwolnione są władze i urzędy państwowe.

Zgłaszający, który przedstawia dowód ubóstwa, może uzyskać według uznania Urzędu Patentowego zwłokę w uiszczeniu opłaty za pierwszy okres, poczem można zwolnić go od tej opłaty, jeżeli prawo wygaśnie z powodu nieuiszczenia opłaty za drugi okres".

4)
Art. 129. "Jeżeli badanie warunków art. 107 i 110 doprowadzi do uchwały pomyślnej, wydział zgłoszeń wzywa zgłaszającego do złożenia kliszy znaku i kwitu kasy skarbowej i uiszczenia: opłaty za 10-letnią ochronę i za klasy towarów (art. 132 ust. 2) oraz kwoty, odpowiadającej kosztom ogłoszenia rejestracji znaku w "Wiadomościach Urzędu Patentowego", po dopełnieniu tych warunków zarządza rejestrację znaku i wydaje świadectwo ochronne.

Niezastosowanie się w czasokresie trzymiesięcznym do wezwania, określonego w ustępie poprzednim, uważane będzie za cofnięcie zgłoszenia.

Przedłożenie kliszy znaku słownego nie jest wymagane, o ile cechą znamienną znaku nie jest również ogólny charakter napisu.

Rejestrację znaku ogłasza się w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" z istotnemi określeniami, a w szczególności z podaniem pierwszeństwa i z odbitką znaku, przy ewentualnem podaniu barw, w jakich znak został zgłoszony.

Na świadectwie należy odbić, nakleić lub do niego dołączyć znak towarowy.

Datę świadectwa uważa się za dzień rejestracji i udzielenia prawa wyłączności".

5)
Art. 154. "Urząd Patentowy wydaje czasopismo urzędowe pod tytułem: "Wiadomości Urzędu Patentowego" i prowadzi rejestry.

Wpisy do rejestrów można uskuteczniać tylko na mocy uchwały wydziału.

Rejestry są księgami publicznemi, dostępnemi dla wszystkich. Osoby zainteresowane mogą otrzymywać wyciągi z rejestrów za opłatą w kwocie 15 zł. od wyciągu".

Art.  2.

Jeżeli właściciel patentu, udzielonego przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, opis którego wydrukowano, a koszty druku nie zostały zwrócone, nie przedstawi w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia opłaty, należnej z tytułu zwrotu kosztów druku tego opisu, patent gaśnie. Zgaśnięcie patentu nie narusza roszczenia Skarbu Państwa o zwrot kosztów druku opisu patentowego.

Jeżeli patent został udzielony przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, a opisu patentowego nie wydrukowano, wydział zgłoszeń wezwie właściciela patentu do przedstawienia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty, odpowiadającej kosztom druku tego opisu; po złożeniu kwitu nastąpi wydrukowanie opisu patentowego.

W razie niezastosowania się w czasokresie trzymiesięcznym do wymienionego wezwania - patent gaśnie.

Wydział zgłoszeń może wstrzymać wydanie dokumentu, zwanego patentem, do czasu przedstawienia kwitu kasy skarbowej, wymienionego w ustępie 1 i 2.

Art.  3.

Odnośnie do znaków towarowych, przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego zarejestrowanych lub uznanych za nadające się do rejestracji, pozostają w mocy przepisy art. 129 ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 306).

Art.  4.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  5.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w czternaście dni po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.61.537

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zmiana niektórych postanowień ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych.
Data aktu: 24/06/1927
Data ogłoszenia: 11/07/1927
Data wejścia w życie: 26/07/1927