Zniesienie gminy wiejskiej Czeressa oraz zmiana granic gmin wiejskich w powiecie brasławskim, województwie wileńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 lutego 1927 r.
o zniesieniu gminy wiejskiej Czeressa oraz o zmianie granic gmin wiejskich w powiecie brasławskim, województwie wileńskiem.

Na mocy art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. № 86, poz. 770) zarządzam co następuje:
§  1.
Gminę wiejską Czeressa w powiecie brasławskim znosi się. Wchodzące w skład rozwiązanej gminy miejscowości-wsie: Ambrozionki, Dołhinowo, Dubowe, Ilmowiki, Kowalki, Kostoczyn, Malce, Michasienki, Pietrolewo, Polaki Małe, Polaki Duże, Rabeczyn, Zajcewo. Zwonki, zaścianki: Horawce (Górowce) I i II, Pogary i Rabeczyn włącza się do gminy Leonpol; wsie: Cielowce, Mozolewo i Wiązowce włącza się do gminy Nowy-Pohost, zaś wszystkie pozostałe miejscowości włącza się do gminy Miary w tymże powiecie.
§  2.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Lisowszczyzna, Wolentarowszczyzna, Bikierowszczyzna, Golejewszczyzna, Borówka, wsie: Bujewszczyzna, Bielawce, Kubliszczyzna, Mociewki, Matwiejowce, Milejki, zaścianek Korsakowo, wsie: Krukowszczyzna, Frołowszczyzna, Kraśne, Horbaczonki i Terespol, zaś z gminy Jody w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Kopanka, Konaszówka, Kozłówka, Myśliczówka (Mysłówka), leśniczówkę Ciszkowszczyzna, wsie: Ostanówka I i II, zaścianki: Ładonicha i Augustówka oraz tę część wsi Bildziugi, która należała dotychczas do gminy Jody - i włącza się wymienione miejscowości do gminy Nowy-Pohost w tymże powiecie.
§  3.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Maciesze, Rudawa, zaścianki: Rymgieliszki, Szokolewszczyzna, Kumsza i Rudawka, zaś z gminy Nowy-Pohost w powiecie brasławskim zaścianek Sachalin i włącza się wymienione miejscowości do gminy Jody w tymże powiecie.
§  4.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Czepuki, Sławszczyzna (Sławczyn), Chorobrowo i zaścianek Borki, zaś z gminy Druja w powiecie brasławskim wsie: Robowo, Morozy i zaścianek Ostrowy i włącza się wymienione miejscowości do gminy Miory w tymże powiecie.
§  5.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wieś Gojlesze oraz zaścianki: Roszczyn i Dziatkowce, z gminy Jody w powiecie brasławskim wyłącza się wieś Ostaniewce (Ostaniewicze), oraz zaścianki Achremowszczyzna i Mazurowszczyzna; z gminy Bohiń wyłącza się miejscowości-wsie: Samowolce, Pietkuniszki, Ostaniewicze (Ostaniewce) i zaścianek Szeremanka; z gminy Słobódka w powiecie brasławskim wyłącza się zaścianek Michejowce i wieś Antonowce. Z gminy Opsa w powiecie brasławskim wyłącza się wsie Szałtenie i Majszule. Wszystkie wyżej wymienione miejscowości włącza się do gminy Brasław w tymże powiecie.
§  6.
Z gminy Nowy-Pohost w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-wsie: Charłampowszczyzna, Łumiszcze, Klibowszczyzna, zaścianki: Kiwerniki, Borowe, Zalesie, Czarny-Ruczaj; z gminy Jody w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Bielejce, Linkowszczyzna, Ukla, Pieczary, Zarzeczany, folwarki: Ukla Ciszkowskiego, Ukla Dziakowa, Zaborze, Koncynowo Daleckich oraz zaścianki: Biednie, Taryłowo, Staryki, Inowo Małe, Inowo-Grynia, Zarzeczany, Zołwica; z gminy Druja w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Ferdynandowo, Kiapsnie, folwark Salki, wieś Smółki, wieś i folwark Kiernielewszczyzna (Korniłowszczyzna), folwarki Bębniaki, Masiulewszczyzna, zaścianki Borkowszczyzna, Jałowiki, Markieniszki, Beznazwanie, wsie: Chmielniki, Worobjowo, Dziedzina, folwark Paszkow-szczyzna, folwark Dziedzinka, zaścianki: Plintówka II, Czepulino (Czepuczyna), Podjelce, kolonja Dziedzina, folwark Zabołocie, folwark Terezjanowo, wsie: Podgórne, Olejniki, Lebiedziów, Korzeniki, zaścianki: Komaryszki, Dębniaki (Rożen), Malawki II, Włóka I i II i Czerniłowo; z gminy Mjory w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości - wsie: Apanosionki, Gieńtowo, Janowo, zaścianki: Glebowszczyzna, Bielejki i Święta Woda. Wymienione wyżej miejscowości włącza się do gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim.
§  7.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wieś Nadrzecze oraz osady: Kędzierszczyzna i Czerniawka i włącza się wymienione miejscowości do gminy Druja w tymże powiecie.
§  8.
Z gminy Opsa w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowością folwark Osaniszki, wsie: Stanisławowe, Żwirynie, Żwiry, folwark Jasieniszki i Stare Dworzyszcze i włącza się wymienione miejscowości do gminy Bohiń w powiecie brasławskim.
§  9.
Z gminy Opsa w powiecie brasławskim wyłącza się folwarki: Plikiszki, Komaryszki, Łakuciszki, Ratkuny, Birucie, Kizliszki, Wielikańce, Grejtuniszki, leśniczówkę Bratnia Góra, oraz wsie: Gajlewszczyzna, Władysławowo i zaścianek Skuteliszki; z gminy Widzę w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Nestoryszki, Siestrzeńce, Korzeniowszczyzna, Łotoczki, Wojckieluny, Krzywieniszki, folwark Kiumdziszki, zaścianki: Lisiszki, Kieciszki, Czerniuszka, Kozłowskie. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Dryświaty w powiecie brasławskim.
§  10.
Z gminy Dryświaty w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-wsie- Podgaje, Podrejście i kolonję Sniegi; z gminy Bohiń w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Zaborniki, Arcimowicze, Medynka, Brazdzieliszki, Maciesze, Domasze, Dowbory, Bałundziszki, Jaciszki, folwark Chmielnice, zaścianki: Narucie i Łabińce. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Opsa w tymże powiecie.
§  11.
Z gminy Widzę w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Łozówka, Leoniszki, Miedyny, Czarnoziemie, Zaborze, oraz należącą dotychczas do gminy Widzę część zaścianka Szydłówka oraz wsie: Undraliny, Nowiny i Podmunie; z gminy Smołwy w powiecie brasławskim wyłącza się zaścianek Gaj; z gminy Dryświaty w powiecie brasławskim wyłącza się folwarki: Antolin, Tumulin, Bobrusza, Adelin, Ludwikowo, wsie: Berżeniki, Piotrowszczyzna i zaścianek Olesiówka. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Rymszany w powiecie brasławskim.
§  12.
Z gminy Brasław w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-wsie: Reuty, Księżopol, Ruściagi, Maćkowicze, Raciuny, Miluny, Cielowce, Zajeziorce, Raciunki, zaścianki: Księżopol, Miluny i Nadzieja; z gminy Druja w powiecie brasławskim wyłącza się folwark Górka-Krasna (Krasno-Górka) i zaścianek Góra. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Słobódka w powiecie brasławskim.
§  13.
Z gminy Słobódka w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości - wsie: Tomaszyszki, Horowe, Chomucizna, Zakamionka, Szwedy, Holanda, Wołoso, Kamionka II, Dańki, Kirkole, Czarnomordy, wyspy na Jeziorze Snudy pod nazwą: Snudy i Antończyki i włącza się wymienione miejscowości do gminy Plusy w tymże powiecie.
§  14.
Z gminy Dryświaty w powiecie brasławskim wyłącza się zaścianek Podbrzezie, wieś Nowiki, folwarki: Bałciszki, Misztowce, Rajpole, Raby-Most, Skirno oraz zaścianki: Misztowce i Karcze i włącza się wymienione miejscowości do gminy Smołwy w tymże powiecie.
§  15.
Z gminy Druja w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Popki, Łupowszczyzna, Poniżniki, Okuniowo, zaścianek Uzhoń i młyn Powiacie, zaś z gminy Miory w powiecie brasławskim wsie: Czerniawce, Soczynowo, folwarki: Rozalino, Dobronulewszczyzna, Bogudzięki i okolice Soczynowo i włącza się wymienione miejscowości do gminy Leonpol w tymże powiecie.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1927 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.18.139

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie gminy wiejskiej Czeressa oraz zmiana granic gmin wiejskich w powiecie brasławskim, województwie wileńskiem.
Data aktu: 19/02/1927
Data ogłoszenia: 03/03/1927
Data wejścia w życie: 01/04/1927