Regulamin procesowy Trybunału Rozjemczego dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalonego przez tenże Trybunał na zasadzie postanowień ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dnia 21 czerwca 1922 roku, a zatwierdzonego ustawą z dnia 27 lipca 1922 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 6 maja 1925 r.
w sprawie regulaminu procesowego Trybunału Rozjemczego dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalonego przez tenże Trybunał na zasadzie postanowień ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dn. 21 czerwca 1922 roku (Dz. U R. P. № 83 poz. 743), a zatwierdzonego ustawą z dn. 27 lipca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 65 poz. 581).

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dnia 21 czerwca 1922 r., Stały Trybunał Rozjemczy dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalił następujące zasady, których w postępowaniu przed nim należy przestrzegać:
Stały Trybunał Rozjemczy dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalił na zasadzie przepisów ustępu 4, § 2, art. 1 układu polsko-niemieckiego w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym z dnia 21 czerwca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 83 poz. 743) następujące zasady, których w postępowaniu przed nim należy przestrzegać:
§  1.
Postępowanie przed Trybunałem Rozjemczym zostaje wdrożone, skoro Minister Sprawiedliwości Rzeszy Niemieckiej lub też polski Minister Sprawiedliwości złoży o to wniosek na piśmie u Sędziego Rozjemczego, ustanowionego przez swój Rząd. Do wniosku powinno się dołączyć pięć odpisów.

Ministerstwo Sprawiedliwości może złożyć wniosek bądźto bezpośrednio, bądżteż przez pełnomocnika, mianowanego stale albo dla sprawy poszczególnej.

Sędzia Rozjemczy, u którego wniosek złożono, udziela go wraz z czterema odpisami Sędziemu Rozjemczemu, ustanowionemu przez Państwo drugie.

Wniosek może być cofnięty każdego czasu.

§  2.
Kierownictwo w postępowaniu i prowadzenie akt należy do Sędziego Rozjemczego tego Państwa, w którego sądach sprawa karna się toczyła.
§  3.
Zainteresowane Rządy lub też ich pełnomocnicy składają poza rozprawą ustną swe dalsze wnioski i wywody na piśmie wraz z pięcioma odpisami za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego własnego Państwa. Na posiedzeniach Trybunału Rozjemczego rządy mogą poruczyć swe zastępstwo pełnomocnikowi.
§  4.
Posiedzenia Trybunału Rozjemczego odbywają się w Bytomiu, w Berlinie lub w Katowicach. Są one niejawne. O posiedzeniu i o sprawach, które na niem będą rozpatrywane, otrzymują zainteresowane Ministerstwa Sprawiedliwości lub ich pełnomocnicy zawiadomienie od Sędziego Rozjemczego własnego Państwa. Do posiedzeń należy przybrać protokólanta, władającego językiem niemieckim i polskim.
§  5.
Przeprowadzenie dowodu zarządza Trybunał Rozjemczy. Przy przeprowadzeniu dowodu mogą być obecni: drugi Sędzia Rozjemczy i pełnomocnicy zainteresowanych Ministerstw Sprawiedliwości. O terminie należy ich zawiadomić; w szczególności Ministerstwa Sprawiedliwości lub ich pełnomocnicy otrzymują zawiadomienie za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego swojego Państwa. Osobom uprawnionym do obecności przysługuje prawo zadawania pytań świadkom i biegłym. Przesłuchanie świadków i biegłych odbywa się z reguły pod przysięgą. Ministerstwa Sprawiedliwości lub ich pełnomocnicy otrzymują odpis protokółu za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego swego Państwa.
§  6.
Trybunał Rozjemczy może zarówno niemieckie i polskie sądy i prokuratury wzywać o udzielenie mu pomocy prawnej. Wezwanie to przesyła właściwej władzy Sędzia Rozjemczy tego Państwa, na którego obszarze czynność, stanowiąca przedmiot wezwania o udzielenie pomocy prawnej, ma być wszczęta.
§  7.
Rozstrzygnięcie Trybunału Rozjemczego ustala się na piśmie; Sędziowie Rozjemczy winni je podpisać. Zainteresowanym Ministerstwom Sprawiedliwości lub ich pełnomocnikom należy przesłać wierzytelne odpisy za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego swego Państwa. Skazanego należy o rozstrzygnięciu zawiadomić.
§  8.
Wydatki dla własnego Sędziego Rozjemczego wraz i. ewentualnemi kosztami podróży ponosi każde Państwo osobno.

Powstałe przez postępowanie wydatki w gotówce, w szczególności koszty, powstałe przez przeprowadzenie dowodu, jako też wydatki ewentualnie przybranego neutralnego Sędziego Rozjemczego ponoszą zainteresowane Państwa wspólnie. Pokryte będą narazie przez Państwo, którego sądy rozstrzygnęły; po ukończeniu postępowania drugie Państwo winno zwrócić połowę kosztów.

§  9.
Po ukończeniu postępowania należy akta Trybunału Rozjemczego udzielić Trybunałowi Rozjemczemu dla Górnego Śląska, z prośbą o ich przechowanie.
§  10.
Pozatem mają odpowiednie zastosowanie przepisy postępowania karnego, o ile one w obu częściach Górnego Śląska w sposób równobrzmiący obowiązują. W przedmiocie języka urzędowego ma odpowiednie zastosowanie przepis art. 43 Regulaminu procesowego Trybunału Rozjemczego dla Górnego Śląska.
§  11.
Niniejszy Regulamin procesowy ma być ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeszy Niemieckiej i w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Regulamin stosuje się od dnia jego wydania do spraw, które w Trybunale Rozjemczym zawisły.

Stały Trybunał Rozjemczy dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym.

Bytom, dnia 12 marca 1925 r.

Polski Sędzia Rozjemczy:

(-) Kałużniacki

Berlin, dnia 7 marca 1925 r.

Niemiecki Sędzia Rozjemczy:

(-) O. Hartung

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.54.390

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Regulamin procesowy Trybunału Rozjemczego dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalonego przez tenże Trybunał na zasadzie postanowień ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dnia 21 czerwca 1922 roku, a zatwierdzonego ustawą z dnia 27 lipca 1922 r.
Data aktu: 06/05/1925
Data ogłoszenia: 28/05/1925
Data wejścia w życie: 28/05/1925