Wypuszczenie pożyczki zagranicznej w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki.

USTAWA
z dnia 3 marca 1925 r.
o wypuszczeniu pożyczki zagranicznej w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Celem realizacji pożyczki, zaciągniętej przez Rząd w Stanach Zjednoczonych Ameryki na zasadzie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 118, poz. 1066), upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia obligacyj państwowych do wysokości nominalnej 50.000.000 dolarów.

Art.  2.

Uzyskane z realizacji pożyczki kapitały zostaną zużyte do wysokości 40.000.000 złotych na budowę linij kolejowych, a z pozostałej części zostanie utworzony Państwowy Fundusz Gospodarczy, jako źródło kredytu na produkcyjne cele gospodarcze i budowlane na warunkach dochodowości, zapewniających pokrycie kosztów oprocentowania i amortyzacji pożyczki.

Szczegółowe postanowienia co do sposobu użycia Państwowego Funduszu Gospodarczego i zasady administrowania nim ustali statut, który będzie uchwalony przez Radę Ministrów i ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  3.

Spłata kapitału i odsetek od obligacyj będzie zabezpieczona dochodami z kolei i akcyzy cukrowej, a gdyby to źródło nie wystarczało, także i innemi dochodami, przeznaczonemu na cele powyższe przez Ministra Skarbu.

Art.  4.

Kwoty, potrzebne na oprocentowanie i amortyzację pożyczki, będą corocznie wstawiane do budżetu państwowego, przyczem oprocentowanie i amortyzacja kwot, użytych na inwestycje kolejowe (art. 2), obciąży budżet kolei państwowych. Dochody Państwowego Funduszu Gospodarczego preliminowane będą w dochodach budżetu państwowego.

Art.  5.

Równocześnie z preliminarzem budżetu państwowego Rząd będzie przedkładał stan rachunków Państwowego Funduszu Gospodarczego na dzień 31 grudnia ubiegłego roku, oraz sprawozdanie z administrowania tym funduszem.

Art.  6.

6. Okres amortyzacji obligacyj, wymienionych w art. 1, ustala się na lat 25.

Amortyzacja obligacyj tych dokonana będzie w drodze losowania w terminach półrocznych, przyczem cena wykupu obligacyj nie może przekraczać 105% wartości nominalnej.

Oprocentowanie obligacyj nie może przekraczać 8% od sta w stosunku rocznym.

Przy zawieraniu umowy o realizację pożyczki może być zastrzeżony wykup niezamortyzowanych obligacyj przed upływem terminu.

Art.  7.

Na umorzenie wylosowanych obligacyj i opłatę półrocznych odsetek może być utworzony osobny fundusz amortyzacyjny.

Cena wykupu obligacyj i zapadłe odsetki będą płatne w New-Yorku, stan New-York w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w złotej walucie Stanów Zjednoczonych i będą wolne od wszelkich opłat i podatków, ustanowionych obecnie lub w przyszłości przez jakiekolwiek władze państwowe lub samorządowe na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  8.

Upoważnia się Ministra Skarbu do zawarcia szczegółowych umów, dotyczących emisji obligacyj, wysokości odcinków, ceny ich sprzedaży, spłaty kapitału i odsetek, wykupu obligacyj, utworzenia funduszu amortyzacyjnego, zabezpieczenia tych obligacyj oraz do sporządzenia wszelkich aktów prawnych, związanych z zaciągnięciem, rejestracją, realizacją i wprowadzeniem obligacyj na giełdę.

Rzeczone umowy mogą być zawarte również i w języku angielskim i mogą przewidywać ustalenie tekstu obligacyj w tymże języku.

Art.  9.

Minister Skarbu władny jest przelać wynikające z ustawy niniejszej upoważnienia do podpisania umów i tekstu obligacyj na posła Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, względnie innego wydelegowanego w tym celu przedstawiciela Rządu.

Art.  10.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.22.154

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Wypuszczenie pożyczki zagranicznej w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Data aktu: 03/03/1925
Data ogłoszenia: 07/03/1925
Data wejścia w życie: 07/03/1925