Wykonanie ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 18 grudnia 1923 r.
o wykonaniu ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym (Dz. U. R. P. № 73 poz. 500).

Na podstawie art. 17 i 30 ustawy z dnia 2 lipca 192! r. o podatku giełdowym (Dz. U. R. P. № 73, poz. 500) oraz na podstawie art. 1, 7 i 11 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałej jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych, oraz kredytów, udzielanych przez instytucje państwowe i samorządowe (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) zarządza się co następuje:
§  1.
§§ 21, 33, 35, 37 i 40 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 lipca 1921 r. o wykonaniu ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym na obszarze b. dzielnic rosyjskiej i austrjackiej (Dz. U. R. P. № 73 poz. 501) otrzymują brzmienie następujące:

"§ 21. Handlujący papierami wartościowemi (§ 10, ustęp pierwszy) oraz pośrednicy (§ 10, ustęp drugi) mają po upływie każdego okresu półmiesięcznego, obejmującego czas od dnia 1 do 15 włącznie względnie czas od dnia 16 do końca miesiąca, dokonać podsumowania kolumny 10 rejestru (załącznik № 1 do § 10) względnie tej kolumny księgi maklerskiej, która jest przeznaczona dla podatku giełdowego § 17 punkt 5 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1923 r., Dz. U. R. P. № 53 poz. 372).

Kwotę, w ten sposób obliczoną, należy wnieść do kasy skarbowej, załączając deklarację. W deklaracji należy zaznaczyć, że chodzi o podatek, giełdowy, oraz wymienić okres, za który się płaci.

Handlujący papierami wartościowemi ma uiścić podatek: za pierwszy okres półmiesięczny-najpóźniej do dnia 22 danego miesiąca, za drugi okres- najpóźniej do dnia 7 miesiąca następnego.

Pośrednik ma uiścić podatek: za pierwszy okres półmiesięczny-najpóźniej przed upływem danego miesiąca, za drugi okres-najpóźniej do dnia 15 miesiąca następnego.

Płatnik winien kwity kasowe, stwierdzające uiszczenie podatku, przechowywać przez lat pięć po upływie roku kalendarzowego, w którym nastąpiło uiszczenie. Kwity mają być uporządkowane według dat uiszczenia".

"§ 33. Po upływie każdego okresu półmiesięcznego, obejmującego czas od 1 do 15 włącznie, względnie czas od dnia 16 do końca miesiąca, należy dokonać podsumowania kolumny 7 rejestru (załącznik № 2 do § 32).

Kwotą, w ten sposób obliczoną, należy wnieść do kasy skarbowej, załączając deklarację, w której płatnik ma zaznaczyć, że chodzi o podatek giełdowy z powodu emisji akcji oraz podać nazwę (rodzaj) akcji.

Uiszczenie winno nastąpić za pierwszy okres półmiesięczny - najpóźniej do dnia 22 danego miesiąca, za drugi okres-najpóźniej do dnia 7 miesiąca następnego.

Zarazem należy o uiszczeniu podatku zawiadomić władzę skarbową pierwszej instancji (§ 40), załączając odpis rejestru za ubiegły okres półmiesięczny.

Założyciel lub spółka winni też zawiadomić władzę skarbową pierwszej instancji o ukończeniu emisji, w ciągu następnych dwóch tygodni."

"35. Jeśli emisja akcji odbyła się celem założenia spółki, a założyciel nie uiścił podatku lub uiścił go tylko w części, to spółka ma, w ciągu miesiąca od daty zgromadzenia konstytuującego, wnieść do kasy skarbowej podatek należny z powodu emisji (lub część, której brakuje), załączając deklarację (§ 33). Podatek ulega waloryzacji według zasad, podanych w §§ 1 i 2 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 18 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134, poz. 1115).

Spółka ma zarazem o uiszczeniu podatku zawiadomić władzę skarbową pierwszej instancji (§ 40), załączając odpis tych pozycji rejestru (§ 32), co do których założyciel wcale podatku nie uiścił.

O ile założyciel nie prowadził rejestru, spółka ma sporządzić rejestr lub już istniejący odpowiednio uzupełnić."

"§ 37. Spółka akcyjna (komandytowo-akcyjna) winna uiścić podatek, określony w § 36, w ciągu tygodnia po ogłoszeniu w Monitorze Polskim postanowienia Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu, którem zezwolono na przewalutowanie. Kasie skarbowej należy przy uiszczeniu złożyć deklarację, stwierdzającą, że chodzi o podatek giełdowy z powodu przewalutowania majątku spółki.

Spółka ma zarazem o uiszczeniu podatku zawiadomić władzę skarbową pierwszej instancji (§ 40), podając sposób obliczenia.

"§ 40. O ile w rozporządzeniu niniejszem jest mowa "o władzy skarbowej pierwszej instancji", należy przez to rozumieć: w mieście Warszawie - Urząd Skarbowy do spraw opłat stemplowych i podatku spadkowego na m. st. Warszawy; wmieście Łodzi - Urząd Skarbowy do spraw opłat stemplowych i podatku spadkowego w Łodzi; na pozostałym obszarze b. dzielnicy rosyjskiej - Urząd Skarbowy Podatków i Opłat Skarbowych; na obszarze b. dzielnicy austrjackiej - Dyrekcję Okręgu Skarbowego lub Urząd Wymiaru Należytości."

§  2.
Rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 11 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 73 poz. 501), wydane celem wykonania ustawy o podatku giełdowym na obszarze b. dzielnic: rosyjskiej i sustrjackiej, stosowane będzie na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego ze zmianami, wynikającemi z §§ 17 i. 18 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 53 poz. 372), oraz: a) co do §§ 21 i 33 w brzmieniu, ustalonem w § 1 rozporządzenia niniejszego, b) co do §§ 35, 37 i 40 w brzmieniu następującem:

"§ 35. Jeśli emisja akcji odbyła się celem założenia spółki, a założyciele nie uiścili podatku lub uiścili go tylko w części, to spółka ma w ciągu miesiąca po ogłoszeniu o wpisaniu spółki do rejestru handlowego wnieść do kasy skarbowej podatek należny z powodu emisji (lub część, której brakuje), załączając deklarację (§ 33). Podatek ulega waloryzacji według zasad, podanych w 1 i 2 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 18 grudnia 1923 (Dz. U. R. P. № 134 poz. 1115).

Spółka ma zarazem o uiszczeniu podatku zawiadomić władzę skarbową pierwszej instancji (§ 40), załączając odpis tych pozycji rejestru (§ 32), co do których założyciele wcale podatku nie uiścili.

O ile założyciele nie prowadzili rejestru, spółka ma sporządzić rejestr lub już istniejący odpowiednio uzupełnić".

"§ 37. Spółka akcyjna (komandytowo-akcyjna) winna uiścić podatek, określony w § 36, w ciągu tygodnia po ogłoszeniu o wpisaniu do rejestru handlowego uchwały ogólnego zgromadzenia, dotyczącej przewalutowania. Kasie skarbowej należy przy uiszczeniu złożyć deklarację, stwierdzającą, że chodzi o podatek giełdowy z powodu przewalutowania majątku spółki.

Spółka ma zarazem o uiszczeniu podatku zawiadomić władzę skarbową pierwszej instancji (§ 40), podając sposób obliczenia".

"§ 40. O ile w rozporządzeniu niniejszem jest mowa o władzy skarbowej pierwszej instancji, należy przez to rozumieć Urząd opłat stemplowych i podatu spadkowego w Poznaniu tudzież urzędy skarbowe podatków bezpośrednich i opłat skarbowych".

§  3.
O ile podatku nie uiszczono w terminie, określonym w §§ 1 względnie 2 niniejszego rozporządzenia, władza skarbowa ustala podatek i grzywnę (art. 20 i 22 ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. Dz. U. R. P. № 73 poz. 500) na podstawie franka złotego według zasad, podanych w §§ 1 i 2 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 18 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134 poz. 1115).
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1924 r. Równocześnie przestaje obowiązywać rozporządzenie Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 20 września 1921 r. o wykonaniu ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 80 poz. 551).

Zarządzony rozporządzeniem niniejszem sposób obliczania podatku według okresów półmiesięcznych ma być zastosowany po raz pierwszy do okresu, obejmującego czas od dnia 1 stycznia 1924 roku do dnia 15 tegoż miesiąca włącznie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.134.1116

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym.
Data aktu: 18/12/1923
Data ogłoszenia: 27/12/1923
Data wejścia w życie: 01/01/1924