Umowy, dotyczące sprzedaży nieruchomości ziemskich i miejskich na obszarze Ziemi Wileńskiej, województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego i powiatów: białostockiego, bielskiego, sokólskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego.

USTAWA
z dnia 26 września 1922 r.
w przedmiocie umów, dotyczących sprzedaży nieruchomości ziemskich i miejskich na obszarze Ziemi Wileńskiej, województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego i powiatów: białostockiego, bielskiego, sokolskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego.

Art.  1.

Wszelkie umowy przyrzeczenia sprzedaży (zaprodażne, rozpiski zadatkowe) oraz akty sprzedaży prywatne, akty niezatwierdzone przez starszego notarjusza i t. p., dotyczące nieruchomości miejskich i ziemskich, a zawarte przed 1 stycznia 1921 r. na obszarze Ziemi Wileńskiej, województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego i powiatów: białostockiego, bielskiego, sokolskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego, obowiązują sprzedawcę i nie mogą być rozwiązane na jego jednostronne żądanie, jeżeli będąca przedmiotem umowy nieruchomość została przez sprzedawcą oddana w posiadanie nabywcy.

Przepisy ogólne, sprzeczne z zasadą, w artykule niniejszym wyrażoną, do powyższych wypadków nie mają zastosowania.

Art.  2.

Postanowienia art. 1 nie mają zastosowania:

1. jeśli wina niedotrzymania umowy spada wy łącznie na nabywcę, lub

2. jeżeli cena sprzedażna nie dosięga 5/12 ówczesnej ceny przeciętnej takich nieruchomości.

Art.  3.

Niedopłacona część sumy sprzedażnej powinna być zapłacona w sposób następujący:

jeżeli wina niedotrzymania umowy spada wyłącznie na sprzedawcę, to niedopłacona część sumy sprzedażnej powinna być wypłacona w wysokości, oznaczonej w umowie, przyczem 1 rubel ma być liczony za 2,16 mk.,

jeżeli wina obciąża obie strony lub jeżeli obie strony nie są winne, to nabywca powinien zapłacić sprzedawcy 1/4 część wartości takiej ilości żyta, jaką przedstawia niedopłacona część ceny kupna w odniesieniu, licząc ceny przeciętne, do danej miejscowości i do umówionego terminu, względnie terminów.

Art.  4.

Jeżeli sprzedawca uchyla się od zawarcia aktu sprzedaży, nabywca może w drodze powództwa żądać przyznania sobie prawa własności nieruchomości.

W razie uwzględnienia powództwa wyrok prawomocny podlega opłacie stemplowej w wysokości 6%, przewidzianej w pozycji 11 a) 1) rozporządzenia b. Generał-Gubernatora warszawskiego z dnia 19 lipca 1916 r. (Dz. Rozp. № 40 poz. 126) i w punkcie cie a) art. 6 ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 73 poz. 498), względnie w art. 11 dekretu № 446 Prezesa Tymczasowej Komisji Rządzącej Litwy Środkowej z dnia 27 grudnia 1921 r. (Dz. Urz. T. K. Rz. № 1 z 1922 r.), jak gdyby rezolucja sądu stanowiła treść umowy sprzedaży, zawartej między powodem a pozwanym. Sąd prześle odpis wyroku izbie skarbowej celem wymierzenia opłaty stemplowej, wyżej określonej, i wyda nabywcy tytuł wykonawczy dopiero po uiszczeniu tej opłaty! i po zapłaceniu przez powoda zasądzonej należności na rzecz sprzedawcy (art. 3), względnie po złożeniu jej do depozytu sądowego.

Art.  5.

Ustawa niniejsza obowiązuje z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie także do spraw sądowych, prawomocnie jeszcze nierozstrzygniętych.

Jednocześnie uchyla się moc obowiązującą rozporządzeń Komisarza Naczelnego Ziem Wołynia i Frontu Podolskiego z dnia 19 maja 1920 r. w przedmiocie umów przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości ziemskich i z dnia 23 czerwca 1920 r. w przedmiocie wstrzymania biegu spraw, wynikłych z umów przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości ziemskich (Dz. U. Z. W. i F. P. № 9 poz. 123 i № 15 poz. 202).

Art.  6.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.87.781

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Umowy, dotyczące sprzedaży nieruchomości ziemskich i miejskich na obszarze Ziemi Wileńskiej, województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego i powiatów: białostockiego, bielskiego, sokólskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego.
Data aktu: 26/09/1922
Data ogłoszenia: 17/10/1922
Data wejścia w życie: 17/10/1922