Nadzwyczajny dodatek do rent inwalidów z Wojska Polskiego na obszarze b. dzielnicy pruskiej, oraz do rent inwalidów z b. armji niemieckiej (Dz. U. Nr 99, poz. 662).

PRZEPISY WYKONAWCZE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ, MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH I MINISTRA SKARBU
z dnia 12 października 1920 r.
do rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Skarbu z dnia 12 października 1920 r. w przedmiocie nadzwyczajnego dodatku do rent inwalidów z Wojska Polskiego na obszarze b. dzielnicy pruskiej, oraz do rent inwalidów z b. armji niemieckiej (Dz. U. № 99, poz. 662).

Na podstawie art. 6 p. d) ustawy z d. 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Pr. P. P. № 64 poz. 385) zarządza się co następuje:
§  1.
Nadzwyczajny dodatek drożyźniany w myśl § 1 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskie: w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Skarbu z dnia 12 października 1920 r. (Dz. U. № 99 poz. 662) przyznają Urzędy Rent Wojskowych w Poznaniu względnie w Grudziądzu, które wykonanie tych czynności mogą poruczyć podległym sobie referatom rentowym przy Powiatowych Komendach Uzupełnień.

Dodatek przyznaje się na wniosek inwalidy, zgłoszony we właściwej Powiatowej Komendzie Uzupełnień.

§  2.
Przed przyznaniem nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego zbadają urzędy decydujące za pośrednictwem władz miejscowych (Magistratów wzgl. Komisariatów Obwodowych - Wójtostw) stosunki majątkowe inwalidy na zasadzie formularza według wzoru dołączonego do niniejszego §.
§  3.
Nadzwyczajne dodatki drożyźniane nie mogą być przyznane w szczególności następującym inwalidom:
a)
inwalidom, zajmującym posady państwowe (komunalne);
b)
inwalidom, których przeciętny zarobek dzienny równa się lub przewyższa zarobek dzienny niewykwalifikowanego robotnika w miejscu zamieszkania inwalidy;
c)
inwalidom, przyjętym do zakładu inwalidzkiego, o ile nie posiadają rodziny, znajdującej się bez środków do utrzymania;
d)
inwalidom, posiadającym kapitał w jakiejkolwiekbądź formie, mogący im zapewnić dochód w wysokości, określonej w pkt. b.;
e)
inwalidom, posiadającym ruchomy lub nieruchomy majątek, wprawdzie nieprocentujący się, lecz mogący w razie sprzedaży zapewnić im utrzymanie jak pod d,;
f)
inwalidom, posiadającym ziemię, z której przeciętny czysty dochód równa się, lub przewyższa zarobek niewykwalifikowanego robotnika w miejscu zamieszkania inwalidy.
§  4.
Inwalidzi, którzy w myśl § 3 niniejszych przepisów wykonawczych mają dostateczne utrzymanie, pobierają nadal dotychczasowe renty wraz z dotychczasowemi dodatkami.
§  5.
Jeżeli inwalida, uprawniony do poboru nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego, zmarł przed pobraniem tegoż, należy zaległe raty nadzwyczajnego dodatku wypłacić na żądanie pozostałym najbliższym członkom rodziny.
§  6.
Niniejsze przepisy wykonawcze wchodzą w życie z dniem ogłoszenia z ważnością wstecz od dnia 1 lipca 1920 r.

Wzór do § 2.

FORMULARZ

do przepisów wykonawczych Ministra Spraw Wojskowych, Ministra B. Dzielnicy Pruskiej i Ministra Skarbu (Dz. U. Nr 114 poz. 755) do rozporządzenia Ministra B. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Spraw Wojskowych z dnia 12 października 1920 r. (Dz. Ust. Nr 99 poz. 662) w sprawie nadzwyczajnych dodatków drożyźnianych do rent inwalidzkich.

1. Imię, nazwisko i data urodzenia inwalidy:
2. Kataster ............ Lit. ...... Str. ...... № .............. (zawiera książka pokwitowań inwalidy):
3. Miejsce zamieszkania:
4. Zawód lub zatrudnienie:
5. Czy oddaje się obecnie jakimkolwiek zajęciom zarobkowym i jakim:
6. Wysokość przeciętnego zarobku dziennego względnie płacy miesięcznej:
7. Czy posiada kapitał, majątek ruchomy lub nieruchomy i jaki:
8. Wysokość ogólnych dochodów (%) miesięcznych względnie i ocznych:
9. Ilość członków rodziny, ich imiona i wiek:
10. Kto z członków rodziny oddaje siej zajęciom zarobkowym i ile zarabia:
11. Przeciętny zarobek dzienny niewykwalifikowanego robotnika w miejscu zamieszkania inwalidy:
12. Czy inwalida przebywa w zakładzie inwalidzkim i jakim:
13. Opinja wiedzy miejscowej (Magistratu, Komisarjatu obwodowego - Wójtostwa):

Podpis i pieczęć Magistratu (Komisarjatu Obwodowego - Wójtostwa)

......................................... dnia ......... 1920 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.114.755

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadzwyczajny dodatek do rent inwalidów z Wojska Polskiego na obszarze b. dzielnicy pruskiej, oraz do rent inwalidów z b. armji niemieckiej (Dz. U. Nr 99, poz. 662).
Data aktu: 12/10/1920
Data ogłoszenia: 16/12/1920
Data wejścia w życie: 16/12/1920, 01/07/1920